Němci rozhodovali, kdo po 16 letech nahradí Merkelovou. Lídr CDU Laschet vhodil lístek chybně
Němci v sobotu hlasovali o novém Spolkovém sněmu a spolkové vládě. Tu po 16 letech již nepovede konzervativní kancléřka Angela Merkelová. Podle analytiků se souboj o kancléřský úřad zúžil na sociálního demokrata (SPD) Olafa Scholze a konzervativce (CDU/CSU) Armina Lascheta.
Volební místnosti se otevřely v 8.00 a uzavřely se v 18.00. Hlasovat v 83milionovém Německu může 60,4 milionu lidí, kteří mají k dispozici na 60 tisíc volebních místností. Miliony lidí již předem hlas odevzdaly poštou.
Německé volby vyhráli sociální demokraté vedení Olafem Scholzem, druzí skončili konzervativci
Číst článek
Již před otevřením volebních místností se očekávalo, že podíl korespondenčních a prezenčních hlasů může být vyrovnaný. Ještě před volbami hlasovalo 40 % voličů, což je asi 25 milionů lidí. Důvodem je rostoucí obliba poštovního hlasování a také pandemie nemoci covid-19. Korespondenčně hlasovala i Merkelová, která po volbách odejde z politiky.
Osobně v neděli naopak hlasoval v berlínské čtvrti Dahlem spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Voliče vyzval, aby využili svého práva a rovněž ve volbách hlasovali.
„Demokracie je živá, když se do ní lidé zapojí a účastní se... Každý hlas se počítá,“ uvedl prezident a zdůraznil, že Německo bude v nadcházejících letech čelit velkým výzvám, mimo jiné následkům pandemie covidu-19 či klimatických změn.
Krátce po uzavření volebních místností se zveřejnily takzvané exit polly, tedy první předběžné výsledky voleb. O kancléři se ale bude dál jednat.
Podle agentury DPA se hlasování obešlo bez větších problémů. Ve dvou berlínských okrscích museli ráno pomáhat se zaseklými zámky hasiči.
Ve Wuppertalu na západě Německa nemohli voliči několik hodin do pěti volebních místností, protože se v jejich okolí našla bomba z druhé světové války. Kolem poledne se ji ale podařilo zneškodnit. V některých obcích, které v červenci postihly ničivé povodně, se v neděli volilo v provizorních stanech.
Předvolební průzkumy mírně favorizovaly SPD před unií CDU/CSU, které sondáže předpovídaly nejhorší volební výsledek v dějinách poválečného Německa. Poslední volby Merkelová vyhrála s 32,9 procenta hlasů, nyní by její unie mohla ztratit i více než osm procentních bodů.
Ani vítězství ale SPD, nebo CDU/CSU nezaručí kancléřské křeslo. Záležet bude na vyjednávací obratnosti stran, které zřejmě budou potřebovat k sestavení vlády další dva koaliční partnery.
Boj o koaliční partnery
Jedním z nich budou Zelení, které by mohli doplnit liberální svobodní demokraté (FDP) nebo postkomunistická Levice.
Německé politické strany využily možnost naposledy lákat voliče. Nerozhodnutých je až 40 procent
Číst článek
V úvahu přichází také pokračování stávající velké koalice SPD a CDU/CSU, která se ale před volbami jevila jako nepravděpodobná.
Zatímco prognózy byly známé hned po uzavření volebních místností a předběžné konečné výsledky volební komise oznámí v noci na pondělí, vznik vlády může trvat dlouhé týdny až několik měsíců.
To může znamenat, že Merkelová bude Německu vládnout možná až do Vánoc.
Pokud tomu tak bude a vládu povede nejméně do 17. prosince, stane se nejdéle sloužící německou kancléřkou v poválečných dějinách země. Tento primát drží zatím kancléř sjednotitel Helmut Kohl, který stál v čele spolkové vlády v letech 1982 až 1998.