Německý prezident vyzval k boji se změnou klimatu. S Merkelovou se zúčastnili mše za oběti povodní

V Cáchách se v sobotu za účasti prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, kancléřky Angely Merkelové a dalších německých politiků konala zádušní mše za oběti povodní, které v polovině července připravily o život přes 180 lidí. Pro pietní akci bylo město ležící na trojmezí Německa, Belgie a Nizozemska zvoleno záměrně, neboť katastrofální záplavy postihly všechny tři země, informovala o tom agentura DPA.

Cáchy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a prezident Frank-Walter Steinmeier se zúčastnili pietní akce za oběti červencových povodní. | Zdroj: Reuters

„Jaká destrukce za tak krátkou dobu!“ uvedl ve svém kázání v cášské katedrále Georg Bätzing, předseda německé biskupské konference. Připomněl, že lidé při povodních přišli o příbuzné, majetek i svou obživu.

Německo začíná s obnovou postižených oblastí po povodních. Do fondu vloží nejméně 10 miliard euro

Číst článek

Kromě předních politiků si jej vyslechli také zástupci obětí ničivé povodně, přeživších, záchranářů i poskytovatelů duchovní útěchy. V jedné z nejvýznamnějších církevních staveb v Německu se sobotu sešlo 180 hostů, kteří měli symbolizovat ztracené životy.

Boj s klimatem

Nebývalé průtrže mračen vyvolaly ničivé záplavy ve spolkových zemích Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc. V malebném a turisty oblíbeném údolí řeky Ahr i na dalších místech voda strhávala celá nábřeží, ničila domy a odplavovala auta. Někteří lidé jsou stále nezvěstní. V Belgii při řádění živlu zemřelo 42 lidí, v Nizozemsku způsobila velká voda značné majetkové škody.

Prezident Steinmeier v projevu po bohoslužbě vyzval k rozhodnému boji proti změnám klimatu. Německo podle něj musí být připraveno na častější a vážnější dopady extrémních povětrnostních jevů. „Musíme přijmout mnohem komplexnější preventivní opatření, abychom se lépe chránili,“ řekl.

Spolkový prezident také zdůraznil, že lidé v dotčených oblastech stále potřebují pomoc a pozornost, a to i poté, co téma záplav zmizelo z hlavních titulků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme