Německo poskytne Ukrajině vojenskou pomoc v hodnotě 400 milionů eur, prohlásil ministr Pistorius

Německo poskytne Ukrajině k boji proti ruským invazním silám zbrojní pomoc včetně munice, obrněných vozidel, zimního oblečení a generátorů v hodnotě 400 milionů eur (9,8 miliardy Kč). V pondělním rozhovoru s nejčtenějším německým deníkem Bild to prohlásil spolkový ministr obrany Boris Pistorius. Poznamenal, že o střelách s plochou dráhou letu Taurus, o které Kyjev usiluje, německá vláda ještě jasno nemá.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý ministr obrany Boris Pistorius

Německo poskytne Ukrajině k boji proti ruským invazním silám zbrojní pomoc včetně munice, obrněných vozidel, zimního oblečení a generátorů v hodnotě 400 milionů eur (9,8 miliardy Kč) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Spolková vláda ještě nerozhodla, zda střely s plochou dráhou letu Taurus pošle,“ řekl Pistorius. „Celá spolková vláda má povinnost velmi pečlivě zvážit každou dodávku zbraní. Je třeba vyjasnit řadu politických, právních, vojenských a technických aspektů. To není snadné,“ uvedl v rozhovoru pro deník Bild.

Poznamenal, že Německo se soustředí v poskytování pomoci na ty oblasti, ve kterých je silné. „To jsou naše moderní tanky Leopard 2A6. Je to systém pozemní protivzdušné obrany. Náš protivzdušný systém Iris-T SLM denně na Ukrajině zachraňuje lidské životy,“ řekl Pistorius. „Ve zbrojní pomoci na Ukrajině jsme na druhém místě (po USA). Ukrajinci to velmi oceňují, jak znovu a znovu v rozhovorech říkají,“ poznamenal.

Pentagon posílá na Ukrajinu tým. Bude dohlížet na použití americké pomoci

Číst článek

Berlín před týdnem oznámil, že Ukrajině dodal mimo jiné 20 bojových vozů pěchoty Marder, dva odminovávací tanky Wisent 1 a 3000 kusů dělostřelecké munice. Na otázku Bildu, zda Německo připravuje další balík pomoci, Pistorius odpověděl, že dodává další munici.

„Nadto pomůžeme s obrněnými vozidly a odminovávacími systémy. Myslíme také na blížící se zimu, pošleme oblečení a také generátory elektřiny a tepla. Celkem to bude balík za 400 milionů eur,“ dodal.

Rozhovor s Pistoriusem se uskutečnil před úterní schůzkou takzvané kontaktní skupiny pro Ukrajinu, kterou na americké letecké základně Ramstein v Německu pořádá ministr obrany Spojených států Lloyd Austin. Skupina sdružuje asi 50 států, které zbrojně podporují Ukrajinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme