Německo: Plynovod Nabucco Evropě nestačí, EU musí podpořit i další projekty

Všechny země Evropské unie musejí podpořit plánovaný plynovod Severní proud. Vyzvala k tomu německá kancléřka Angela Merkelová. Český premiér Mirek Topolánek tento plynovod nedávno kritizoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

potrubí, plynovod | Foto: Archiv ČRo

Merkelová svou výzvu zaslala Topolánkovi a předsedovi Evropské komise Jose Manuelu Barrosovi. Pro budoucnost Unie je podle ní nezbytné, aby členské státy plně podpořily všechny tři zvažované projekty, tedy plynovody Severní proud, Jižní proud a Nabucco.

Severní a Jižní proud mají dodávat plyn z Ruska. Obcházejí přitom tradiční tranzitní země. To má podle kritiků, k nimž se nedávno přidal i Topolánek, politické důsledky. Zároveň to prý ohrožuje plynovod Nabucco. Ten má do Unie přivést kavkazský plyn a snížit tak její závislost na Rusku.

Mluvčí Evropské komise Ferran Tarradellas potvrdil, že Nabucco je pro Brusel naprostou prioritou. Proti Severnímu a Jižnímu proudu podle něj Komise nic nemá. Tyto projekty ale výslovně nepodporuje.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme