Německo po roce vlády velké koalice: ani zklamání, ani nadšení

Německo má za sebou první rok vlády velké koalice. Kabinet Angely Merkelové - první ženy v německých dějinách na postu kancléře - ani nezklamal, ani nenadchnul. Křesťanští a sociální demokraté dokázali pracně překonat některé názorové neshody, ale na slibované razantní reformy si Německo musí vesměs teprve počkat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová

Angela Merkelová | Zdroj: ČTK

"Z nuly a dvojky je nakonec trojka," okomentoval jedovatě šéf liberálů Westerwelle suverénně největší názorový kotrmelec CDU/CSU a SPD. Narážel na kontroverzní zvýšení DPH z šestnácti na devatenáct procent, které sociální demokraté zprvu ostře odmítali.

"Paní Merkelová ve volební kampani, cituji: ´Zalepování děr v rozpočtu prostřednictvím zvyšování daní škodí hospodářskému růstu,´" připomněl šéfce vlády její předvolební rétoriku Guido Westerwelle.

List Süddeutsche Zeitung napsal každému členovi vlády vysvědčení obsahující písemné hodnocení a známky ze čtyř předmětů relevantních pro toho kterého ministra. Nejlépe dopadla Ursula von der Leyenová, která má na starosti otázky rodiny. Damoklův meč naopak podle novin visí nad ministrem obrany Jungem, za což můžou hlavně aféry německých vojáků v Afghánistánu.

Místopředseda frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu Wolfgang Bosbach se vládu pokusil obodovat jako v krasobruslení. "Za technickou obtížnost bych dal známku velmi dobrou - shodli jsme se na řadě klíčových otázek, ale co se týče uměleckého dojmu, nejsme právě nejelegantnější."

Vláda Angely Merkelové toho přitom stihla docela dost: vyslat námořní flotilu k libanonským břehům, vojáky do Konga, schválit spornou zdravotnickou reformu nebo přijmout nový model vyplácení rodičovských příspěvků. Sama kancléřka se našla hlavně v zahraniční politice, kde sklízela jeden úspěch za druhým.

Zneklidňující je ale pro obě největší strany propad volebních preferencí. CDU i SPD by teď volilo jen asi 30 procent lidí a s tím chtějí obě formace stůj co stůj něco provést.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme