Zaplavené sklepy i ulice, zřícená střecha porodního sálu. Německo trápí silné lijáky a záplavy

Lijáky způsobené tlakovou níží Axel vyvolaly v Německu záplavy. Pod vodou se ocitly ulice v hesenském Kasselu, v dolnosaském Helmstedtu se kvůli dešti zřítila střecha porodního sálu nemocnice, která byla už v pondělí částečně evakuována, informovala v úterý agentura DPA. Situace se postupně ve větších částech Německa uklidňuje a do středečního rána se prudší deště očekávají už jenom na jihu země. Potíže má po vytrvalém dešti i východ Švýcarska.

Berlín/Bern (Aktualizováno: 20:45 21. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lijáky způsobené tlakovou níží Axel vyvolaly v Německu další záplavy | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

V některých částech Hesenska a Severního Porýní-Vestfálska napadlo během šesti nočních hodin až 50 litrů srážek na metr čtvereční, v částech Bádenska-Württemberska na jihozápadě Německa to bylo až 70 litrů během 24 hodin, uvedla v úterý Christina Speicherová z německé meteorologické služby (DWD).

V Kasselu bylo v úterý ráno pod vodou několik ulic a sklepů. DWD vydala varování před povodněmi ve východním Hesensku, v oblasti kolem Kasselu a v částech jižního Hesenska. Některé ulice musely být uzavřeny také ve městě Fulda, odkud jsou hlášeny popadané stromy, stejně jako z Giessenu. Zaplavené sklepy jsou hlášeny také ze Sárska či Porýní-Falce na západě Německa.

V durynském městě Plaue voda zaplavila zahrady, sklepy, tělocvičnu či mládežnický klub. Pod vodou se ocitlo i nádraží s kolejemi, vlaky tam proto nemohly zastavovat, ale jen městem projížděly.

V Naumburgu v Sasku-Anhaltsku se voda a bahno dostaly do sklepa a vstupní haly místního divadla. Ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko byl nejvíce zasažen východní kraj Lippe, kde musela být uzavřena řada silnic, které se ocitly pod vodou.

Město Wangen im Allgäu na samém jihu Německa vyhlásilo v noci na úterý povodňovou pohotovost. Místní řeka Obere Argen se téměř vylila z břehů, za 24 hodin tam napršelo zhruba 100 litrů na metr čtvereční. Na jihovýchodě Bádenska-Württemberska platí varování před extrémními bouřkami, situace by se měla podle meteorologů zlepšit ve středu.

V alpském podhůří spadlo až devět litrů srážek na metru čtverečním za hodinu, řekla v úterý ráno Speicherová. S prudkými dešti je podle ní třeba v oblasti počítat až do středečního rána. Hladiny řek stouply na znepokojivou úroveň i v Bavorsku. Na jihu této největší spolkové země byla omezena regionální železniční doprava.

V dolnosaském Helmstedtu na severu Německa musela být evakuována jednotka intenzivní péče a porodní sál v místní nemocnici. Deník Mitteldeutsche Zeitung informoval, že se propadla střecha porodnice, když se na ní nahromadila voda kvůli ucpanému odvodňovacímu svodu. Podle hasičů se evakuace týkala šesti lidí.

Dál na severu Německa si výjezdy hasičů vyžádaly především údery blesků. V Meklenbursku-Předním Pomořansku zapálily v obci Gnevkow a na baltském ostrově Rujana střechy dvou domů, které jsou po požárech neobyvatelné.

Vytrvalý déšť vyvolal místní povodně také na východě Švýcarska, zasaženo bylo mimo jiné město Sankt Gallen. V Amdenu u jezera Walensee se vylil z břehů místní potok, voda ale podle policie velké škody nezpůsobila. Švýcarští meteorologové v souvislosti s lijáky varovali, že podmáčená půda by v některých oblastech mohla vést k sesuvům.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme