Německo podle soudu smí odepřít dávky cizincům, kteří v zemi nikdy nepracovali

Německé úřady nemusí vyplácet podporu v nezaměstnanosti cizincům z unijních zemí, kteří v Německu nikdy nepracovali. Dnes o tom v Lucemburku rozhodl Soudní dvůr Evropské unie. Posuzoval případ mladé Rumunky, která zažalovala německý stát, protože jí nepřiznal štědré sociální dávky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudní dvůr Evropské unie

Soudní dvůr Evropské unie | Foto: Soudní dvůr Evropské unie

25letá Elisabeta Dano žije se svým pětiletým synem v Německu už od roku 2010. Bydlí u své sestry v Lipsku a od začátku pobytu je bez práce.

Na pracovním úřadě Rumunka zažádala o podporu v nezaměstnanosti. Její žádost ale byla zamítnuta s tím, že se mladá žena práci v Německu ani nesnažila najít, a proto na příspěvek nemá nárok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo nemusí platit podporu v nezaměstnanosti Rumunce, která tam nikdy nepracovala. Podrobnosti přináší zpravodaj ČRo Pavel Polák

Elisabeta Dano Německo zažalovala. Stát argumentoval tím, že Rumunka na Německo nemá žádné vazby a přijela jen proto, aby pobírala dávky. Evropští soudci teď dali Německu za pravdu.

Cizinec, který přijede do Německa a nemá tam zajištěnou práci, je v současnosti automaticky vyloučen z pobírání dávek. Pouze pokud odpracuje alespoň tři měsíce, vzniká mu nárok na podporu v nezaměstnanosti. Německo se tak chce bránit před zneužíváním sociálního systému. Evropské komisi se takové plošné řešení ale moc nelíbí.

Vynesení rozsudku dnes pozorně sledovaly i další země Evropské unie. Pokud by totiž soud Rumunce vyhověl, jednalo by se o precedens, který by pravděpodobně spustil lavinu žádostí o sociální podporu ve všech bohatších unijních státech.

Soud jen potvrdil stávající právo

Evropský soud však svým rozhodnutím nijak neomezil volných pohyb osob nebo pracovních sil, tedy dvě ze čtyř základních svobod v unii, ačkoli takové názory zaznívají, pouze potvrdil interpretaci stávajícího evropského práva.

V něm se praví, že právo volného pohybu nikdy nebylo absolutní. Nikdy neplatilo, že by kdokoli v EU mohl odjet do jiné země a tam nečinně roky pobírat podporu v nezaměstnanosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo podle soudu smí odepřít dávky cizincům, kteří v zemi nikdy nepracovali, informuje zahraniční zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Pokud nějaký občan země Evropské unie chce žít v jiném státě EU a chce tam dostávat podporu v nezaměstnanosti, musí u něj být jasně prokazatelné, že má šanci sehnat si práci. To znamená, že v minulosti pracoval, aktivně si hledá zaměstnání a je zásadní naděje, že ji skutečně sežene.

Pokud se někdo vydá do jiné členské země jen v naději na to, že bude dostávat sociální dávky a nebude se tam ucházet o práci, podporu v nezaměstnanosti dostávat nebude.

Pavel Polák, Ondřej Houska, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme