Německo podporovalo vojensky americkou invazi do Iráku

Německo zřejmě americkou invazi do Iráku v roce 2003 podporovalo mnohem víc, než se dosud myslelo. K tomuto závěru dospěli někteří členové vyšetřovací komise Spolkového sněmu, která se snaží vnést jasno do působení agentů německé tajné služby v Bagdádu. Sociální demokracie, která tehdy spolu se Stranou zelených vládla, ale tvrzení odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán Cubano u tabule s plánovanými lety z Iráku a Afghánistánu | Foto: Jiří Hošek

Opoziční zákonodárci se odvolávají především na výpovědi dvou agentů zpravodajské služby BND, kteří byli v roce 2003 v irácké metropoli nasazeni. Podle Maxe Stadlera z liberální FDP posílali oba agenti vojensky závažné informace do centrály BND v bavorském Pullachu. Odtud pak zjištění putovala na americké velitelství v Kataru.

Taky Norman Paech ze strany Die Linke se domnívá, že tvrzení tehdejšího kabinetu kancléře Schrödera, že se Německo na invazi nepodílí, nebylo pravdivé. Podle Hanse-Christiana Ströbeleho dodávali agenti dokonce koordináty pro strategické cíle, které pak Američané bombardovali.

Nová zjištění jsou Jobovou zprávou pro současného ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera. Ten byl před pěti lety šéfem Schröderova úřadu a měl na starosti koordinaci tajných služeb. Podle členů vyšetřovací komise Spolkového sněmu ale není jisté, jestli Steinmeier, který se chce ve volbách ucházet o post kancléře, skutečně o aktivitách agentů věděl.

Jiří Hošek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme