Německo podporuje jednání o vstupu Turecka do EU, ujistila Merkelová Erdogana

Chceme být plnoprávným členem EU, vzkázal dnes evropskému společenství z Berlína turecký premiér Recip Erdogan. V německé metropoli slavnostně otevřel novou budovu tureckého velvyslanectví a setkal se s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Ta tureckého kolegu ujistila, že Německo podporuje pokračování jednání o vstupu Turecka do unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Turecký premiér Recip Erdogan a německá kancléřka Angela Merkelová na TK v Berlíně

Turecký premiér Recip Erdogan a německá kancléřka Angela Merkelová na TK v Berlíně | Zdroj: Reuters

Německo je jednou ze zemí, které se vstupu Turecka do evropského spolku brání. Berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová, která prohlášení obou státníků přihlížela, ale upozornila, že na obou stranách došlo k překvapivému posunu v postojích k této otázce.

Připomněla, že na nedávném sjezdu turecké vládní strany nepadla o EU ani zmínka a zdálo se, že Turecko chce posílit svoji dominanci v rámci Blízkého a Středního východu a myšlenku vstupu do EU odsouvá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo podporuje jednání o vstupu Turecka do EU, řekla Merkelová po schůzce s Erdoganem. Prohlášení obou státníků přihlížela berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

V Berlíně ale premiér Erdogan přišel s tím, že chce jednání o vstupu naopak urychlit. Dokonce prohlásil, že Turecko bude na členství čekat maximálně do roku 2023. Nabídl i pomoc EU v současné hospodářské krizi.

Také německá kancléřka Angela Merkelová na dnešní tiskové konferenci poněkud překvapivě prohlásila, že snahu Turecka o vstup do evropského společenství podporuje.

„Většinu přítomných to poněkud zarazilo, protože je známo, že CDU vždy byla ochotná přistoupit pouze na přidružené partnerství,“ dodala zpravodajka.

Ke změně postoje došlo na turecké straně i v otázce, která v minulosti několikrát zvýšila napětí v turecko-německých vztazích. Jde o postavení početné turecké menšiny v Německu, debaty kolem jazyka i náboženství.

Zatímco před časem Erdogan například tvrdil, že emigranti z Turecka se musí nejprve naučit mateřštinu, tentokrát vzkázal svým krajanům, aby se naučili plynule německy a poznali Hegela, Kanta a Goetheho stejně dobře jako turecké autory.

Turecký premiér tlačil na německou vládu, aby umožnila třímilionové komunitě tureckých imigrantů zavedení dvojího občanství. Část z nich ale proti politice Erdoganovy vlády protestovala, především Alevité kritizovali pronásledování náboženských a národnostních menšin v Turecku.

Návštěvu premiéra Erdogana zneužila pravicově extremistická skupina, která bojuje proti muslimské přítomnosti v Německu.

Klára Stejskalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme