Sasko chce zavést kontroly na hranicích s Českem. Spolu s Braniborskem se obává letní migrační vlny

Kancléř Olaf Scholz se ve středu schází s premiéry 16 německých spolkových zemí. Řešit budou citlivé téma migrace. V souvislosti s tím by se na jednacím stole měl objevit i nedávný požadavek Saska a také Braniborska na dočasné obnovení hraničních kontrol. Argumentují nárůstem ilegální migrace směrem z Česka a Polska. Zavedení kontrol původně zvažovalo i Bavorsko, Česko ale prý zavedlo dostatečně efektivní opatření, aby to nebylo třeba.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálniční přechod Lanžhot

Od března do poloviny dubna mělo dojít k 3100 nepovoleným překročení hranic z Polska a 1060 z Česka (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Ministři vnitra Saska a Braniborska Michael Stübgen a Armin Schuster (oba CDU) požadavek na znovuzavedení kontrol na hranicích vznesli s tím, že aby mohla být nadále zachována volnost pohybu v schengenském prostoru, je potřeba zabránit ztrátě kontroly nad situací na hranicích. Uvádějí to ve společném prohlášení citovaném agenturou DPA.

Podle údajů německé policie bylo od počátku března do poloviny dubna zachyceno 3100 nepovolených překročeních hranic z Polska a 1060 z Česka. Očekává se, že v letních měsících se nelegální migrace do Německa zvýší.

V Německu sílí hlasy požadující hraniční kontroly, dotkly by se i Česka. Důvodem je nápor migrace

Číst článek

Kdyby se počet migrantů vyvíjel tak jako dosud, dosáhlo by Braniborsko a Sasko údajně nejvyššího počtu příchozích od let 2015 a 2016. Spolkové země navíc tvrdí, že už teď jsou některé oblasti, pokud jde o přijímání uprchlíků, na hraně kapacit.

Kromě Saska má s Českem hranici i Bavorsko. To se ale k požadavku ostatních dvou spolkových zemí nepřipojilo.

Bavorský premiér Markus Söder (CSU) uvedl, že kontroly nepovažuje za nutné. Proti hraničním kontrolám na česko-německých hranicích se v pondělí při návštěvě Německa vymezil i český předseda vlády Petr Fiala (ODS).

Söder následně uvedl, že Česko zavedlo dostatečně kvalitní opatření na ostrahu hranic a že Bavoři provádí v pohraničí skryté kontroly. Podle něj jsou úspěšnější než ty klasické. Tento postup doporučil i ostatním spolkovým zemím.

Právě skryté kontroly jsou podle Södera důvodem, proč je pohraniční migrační situace v Bavorsku příznivější než jinde v Německu. 

Na středeční schůzce s kancléřem Scholzem v Berlíně budou premiéři spolkových zemí žádat také víc peněz na péči o běžence.

Dominik Tesár, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme