Německo pokračuje ve vyšetřování útoku v Afghánistánu

Německo nadále vyšetřuje okolnosti náletu spojeneckých sil na cisterny, k němuž došlo loni v září v afghánském Kunduzu. Při něm tehdy zemřeli nejen příslušníci radikálního hnutí Táliban, ale i řada civilistů. Celkem 142 obětí. Mnozí proto pozorně sledovali výpověď plukovníka Georga Kleina, který útok nařídil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

německý Bundestag

německý Bundestag | Foto: Bundestag.de

Před vyšetřovacím výborem německého Spolkového sněmu se přihlásil k plné odpovědnosti za útok. Označil ho sice za ,přiměřený' a ,v souladu s předpisy', ale vyslovil nad jeho oběťmi politování. V souvislosti s útokem nyní v Německu probíhá debata, jaký je vlastně mandát německé armády v Afghánistánu.

"Klein před výborem vypovídal pět hodin. Z větší části se ale jedná o problém jeho nadřízených a německé politické scény, která se k celému problému vyslovila neadekvátně. Plukovník Klein utrpěl pocitovou porážku, protože Německo nemá v Afghánistánu vlastní letectvo. Proto musí kooperovat s americkým letectvem. To potřebuje nějaký čas a nějaký styl komunikace a ta komunikace se podle všeho nepovedla," říká spolupracovník Českého rozhlasu v Berlíně Jaroslav Šonka, který slyšení ve Spolkovém sněmu sledoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O německém vyšetřování náletu v Afghánistánu a dopadu události na Německo mluvil na Rádiu Česko spolupracovník Českého rozhlasu v Berlíně Jaroslav Šonka, který slyšení ve Spolkovém sněmu sledoval.

"Dále je třeba říci, že ty cisterny byly uneseny Talibanem a je jeho strategií k takovým ukradeným cisternám zvát civilní obyvatelstvo. Darem benzínu si je nakloní a zároveň tím varují koaliční síly, že by v případě jejich zásahu mohly být civilní oběti. Takže je zde určitý rozpor a v něm uvízl plukovník Klein," pokračuje Šonka.

"Plukovník Klein určitě nebude potrestán, protože za takové rozhodnutí, pod tlakem, pod jakým byl, se trest vyslovit nedá," domnívá se spolupracovník Českého rozhlasu v Berlíně Jaroslav Šonka.

Nálet má politické dozvuky

Kvůli útoku v Kundúzu musel odstoupit tehdejší ministra obrany Franz Josef Jung i generální inspektor armády Wolfgang Schneiderhahn.

Koncem ledna slíbili Němci poslat do Afghánistánu 500 čerstvých posil. A ohlásili změnu taktiky. S tím souzní i překvapivé prohlášení ministra zahraničí Guida. Ten naznačil, že nasazení německých vojáků v Afghánistánu přestává být čistě humanitární misí.

"Intenzita ozbrojených střetů s povstalci a jejich vojenskými organizacemi nás vede k tomu, abychom přehodnotili nasazení ISAF na severu země a kvalifikovali tamní situaci jako ozbrojený konflikt ve smyslu mezinárodního humanitárního práva," uvedl německý ministr zahraničí.

Opozice ale zareagovala velmi ostře. Předseda sociálně-demokratické frakce ve Spolkovém sněmu Frank-Walter Steinmeier prohlásil:

"Zda jde o ozbrojený konflikt, to je otázka čistě právní povahy. A není věcí spolkové vlády ji řešit."

"Osobně si myslím, že nejde o pozici práva, ale o pozici veřejnosti. Na veřejnosti se již delší dobu hovoří o tom, zda jde o ozbrojený konflikt." dodává spolupracovník Českého rozhlasu v Berlíně Jaroslav Šonka.

Jde o ozbrojený konflikt?

Právě v Německu je totiž tato definice velmi významná a citlivá. Nasazení Bundeswehru v zahraničí je upraveno několika ustanoveními. Jde jednak o 24. článek Ústavy, který umožňuje, aby Bundeswehr byl nasazen v případě, že ohrožena není přímo Spolková republika Německo, ale napadení hrozí nějakému jejímu smluvnímu partnerovi.

Jde o systém kolektivní bezpečnosti, kdy SRN plní své závazky vyplývající z jejího členství v mezinárodních organizacích, počínaje OSN, přes NATO , EU a OBSE konče. Pokud je ale Bundeswehr nasazen jako ozbrojená síla, je třeba, aby takovéto nasazení schválil Spolkový sněm.

Martina Mašková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme