Němečtí policisté cvičí psy v boji proti kybernetické kriminalitě, vystopují i drobnou elektroniku

Psi dokážou pomocí čichu odhalit zloděje, vrahy, nebo pašeráky drog. Několik ovčáků německé policie může bojovat i s počítačovou kriminalitou, svedou totiž vystopovat schované telefony anebo USB disky. Tito psi jsou citliví na speciální chemikálie, které jsou v telefonech nebo počítačových discích.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oproti psům z protidrogového oddělení mají mnohem náročnější práci (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Jde o křížence holandského ovčáka, kterému se zřejmě nejlépe hledá lithium, což je základ většiny baterií. Němečtí kynologové však nechtějí upřesnit, na jakou konkrétní látku jsou jejich zvířata vycvičená.

Armáda obnovila soutěž o nejlepšího psovoda. Soutěžící se brodili řekou a šli do akce i s vrtulníkem

Číst článek

Oproti psům z protidrogového oddělení mají mnohem náročnější práci. Ve větším pokoji může jejich pátrání zabrat klidně i 15 minut a zvířeti se při tom výrazně zvýší tělesná teplota, protože hodně nasává vzduch.

Policie v Severním Porýní-Vestfálsku si pět psů pořídila po události ze začátku roku. V domě dvojice, která za několik let zneužila desítky dětí, provedla v obci Lügde několik domovních prohlídek, i tak přehlédla nosiče s dětskou pornografií, jež našli teprve dělníci, kteří budovu přišli zbourat v domnění, že je prázdná.

Podobným komplikacím má v budoucnu zabránit právě pětice psů. Severní Porýní-Vestfálsko je hustě osídlená oblast, protože tam leží Kolín nad Rýnem, Düsseldorf nebo Dortmund.

Najdou i miniaturní karty

Zvířata takto slouží už delší dobu také ve Spojených státech, kde psi využívali vězeňští dozorci. Policie v Connecticutu si s nárůstem kybernetické zločinnosti všimla, že by se psi mohli nasazovat v terénu. Vystopují třeba odposlouchávající zařízení nebo miniaturní paměťové karty.

Úplně stejně se to vyvíjelo také v Německu. Vyšetřovatelé si pro jistotu na místo vypůjčili psa ze saské věznice, kde mezi trestanci hledal schované telefony. V Lügde hned po příjezdu našel jednu disketu ukrytou v opěradle křesla, kterou si při prohlídkách taky nikdo nevšiml.

Zajímavý je postřeh televizního týmu VDR, který se v úterý zúčastnil premiéry simulovaného zásahu těchto psů. Pes jménem Ali Baba nechal všechny kamery a všechny telefony novinářů, stejně jako policejní vysílačky, úplně bez povšimnutí, protože ho zajímá jen to, co je někde schované.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme