Vyhrožování i hákové kříže. Pětice německých policistů je podezřelá ze založení extremistické buňky

Německá policie zahájila vyšetřování pětice svých příslušníků kvůli podezření, že vytvořili pravicově extremistickou buňku. Deník Frankfurter Neue Presse napsal, že policisté si prostřednictvím skupiny na komunikační síti WhatsApp vyměňovali fotografie nacistického vůdce Adolfa Hitlera, hákové kříže a vyhrožovali advokátce tureckého původu. Čtyři policisté a jedna policistka byli po dobu vyšetřování postaveni mimo službu.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Zdroj: Reuters

Počínání skupiny vyšlo na světlo v srpnu, když anonym faxem hrozil „zmasakrováním“ dvouleté dcery advokátky tureckého původu Sedy Basayové-Yildizové, uvedl list Frankfurter Neue Presse. V hrozbě byla advokátka označována za ‚špinavou tureckou svi*i‘. „Vypadni odsud, pokud chceš vyváznout živá,“ hrozil dále anonym.

Německé policii uniká téměř 500 extremistů, někteří se mají skrývat i v Česku a Rakousku

Číst článek

Faxová zpráva nesla podpis NSU 2.0, odkazující na skupinu Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2007 zavraždila devět mužů tureckého a řeckého původu a jednu německou policistku.

Basayová-Yildizová, která zastupovala také rodiny obětí NSU, tvrdí, že hrozby dostávala každý den, ale tato ji znepokojila, protože v ní bylo uvedeno jméno její dcery i soukromá adresa.

Právnička proto fax předala policii, která zjistila, že policisté získali přístup k osobním údajům přes počítač jedné policejní stanice ve Frankfurtu nad Mohanem.  Telefony a pevné disky zabavené při jedné domovní prohlídce umožnily odhalit skupinu na WhatsApp.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme