Německo posílá vojenské letouny nad Izrael. Mají tam pomáhat se cvičením letectva

Nad Izraelem poprvé v jeho dějinách vzlétnou vojenské letouny německé armády v německých barvách. Do země se přesunou kvůli mezinárodnímu vojenskému cvičení Blue Flag. Pro izraelské vojáky přítomnost německých letounů ovšem znamená velmi emotivní moment.

Berlín / Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičení Blue Flag (archivní foto)

Cvičení Blue Flag (archivní foto) | Foto: Israel Defense Forces | Zdroj: Flickr

Cvičení Blue Flag se opakuje každé dva roky a Izraelci na ně tradičně zvou i zahraniční armády. Letos se ho zúčastní devět zemí – mimo jiné Spojené státy, Francie, Polsko, Itálie nebo Indie a, pro mnohé Izraelce velmi kontroverzně, právě i Německo.

To na severoizraelskou leteckou základnu Ovda vyšle své vojenské stíhačky a také letadlo na dotankování strojů za letu. Největší pozornost ale Izraelci věnují právě přítomnosti německých vojenských letounů – deníku Haarec jeden izraelský letecký důstojník přiznal, že to bude velmi emotivní záležitost.

Německo kvůli holokaustu Izraeli platilo poměrně tučné válečné reparace a vztahy obou zemí jsou nadstandardní. Právě v Izraeli například německá vláda zasedala vůbec poprvé v dějinách mimo Evropu.

Přestože ale obě země spolupracují poměrně úzce, tak právě návštěvy nebo promluvy německých politiků na symbolických místech vyvolávají hodně silné emoce. Bezprecedentní bylo například vystoupení kancléřky Angely Merkelové v izraelském parlamentu Knessetu před 9 lety u příležitosti 60. výročí vzniku Izraele.

Merkelová poslance pozdravila německy, pak ale pokračovala hebrejsky, než vůbec poprvé v Knessetu promluvila německy: „Děkuji vám, že jste mi umožnili zde vystoupit. A také za to, že mě dnes necháte promluvit v mé mateřštině."

Pokud jde o německé vojáky, tak na izraelské půdě už v minulosti cvičili vojenští kadeti. Nasazení vojenské techniky je ale přece jen ještě o úroveň dál.

Když to vezmeme do důsledku, tak se dá říci, že německé vojenské letouny už v Izraeli létaly, a paradoxně stály dokonce u samotného zrodu židovského státu. V Izraeli je velmi dobře známo, rodící se Izrael pomáhalo zachránit Československo, které židovským milicím v roce 1948 dodalo navzdory mezinárodnímu embargu své zbraně, včetně letadel.

Známé je nasazení strojů Spitfire a Hurricane, které čeští vojenští piloti měli z Británie. Jenže jako součást válečných reparací mělo Československo po druhé světové válce i německé stihačky Messerschmit. A ty pak poslalo právě do Izraele. Takže shodou okolností stroje, které původně sloužily nacistům, kteří Židy vyvražďovali, nakonec pomohly ke zrození Izraele.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme