Německo posílí svou afghánskou misi nakonec o 500 vojáků

O 500 vojáků posílí Německo svůj afghánský kontingent. Berlín taky zdvojnásobí finanční pomoc na civilní obnovu Afghánistánu. Významnou částkou se chce spolková vláda podílet taky na programu, ze kterého se má financovat začlenění bojovníků Talibanu zpátky do společnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: The Council of the European Union

Kromě přímého vyslání dodatečných pětiset vojáků má dalších 350 příslušníků bundeswehru čekat na možné nasazení v záloze. Primárním úkolem posil má být výcvik afghánské armády, ale možná taky společné operace.

Není jasné, jak se k nové podobě německého angažmá pod Hindúkušem postaví opoziční SPD, jejíž podporu by kancléřka Angela Merkelová ráda získala.

50 miliónů eur pak vloží Berlín do mezinárodního fondu, ze kterého se mají financovat povstalci, kteří by opustili řady Talibanu.

Podle ministra zahraničí Guida Westerwelleho by Německo chtělo do roku 2014 předat odpovědnost za dění na severu země afghánským bezpečnostním silám.

Stahování německých jednotek by pak mělo začít už v příštím roce.

Jiří Hošek, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme