První černošský poslanec v Německu? Zrada lidu, zlobí se komunisty inspirovaná ultrapravice

#IamNOTyourNEGRO – Nejsem váš negr, vzkázal první černošský poslanec v Německu Karamba Diaby těm, kteří ho na Facebooku zahrnuli rasistickými urážkami. Smršť rozpoutala ultrapravicová strana NPD, jež Diabyho postavila na pranýř a vypůjčila si k tomu dávný slogan komunistů. Diaby podává trestní oznámení, informovala ve středu Deutsche Welle.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„'Německý' zastupitel lidu, podle SPD,“ píše se v něm. „Jakže to bylo: 'Kdo nás zradil? Sociální demokraté!'“ Komentář krajně pravicové NPD k volebnímu plakátu sociálního demokrata Karamby Diabyho.

„'Německý' zastupitel lidu, podle SPD,“ píše se v něm. „Jakže to bylo: 'Kdo nás zradil? Sociální demokraté!'“ Komentář krajně pravicové NPD k volebnímu plakátu sociálního demokrata Karamby Diabyho. | Zdroj: Repro Facebook

Kdybyste se zaměřili jen na tu fotku, mohli byste si myslet, že Národně demokratický strana (NPD) dělá reklamu svému politickému konkurentovi: velký plakát s usměvavou tváří vyzývá německé občany, aby v parlamentních volbách 24. září 2017 dali svůj hlas doktoru Karambovi Diabymu, kandidátovi Sociálně demokratické strany (SPD).

Jenže nad snímkem, jenž se v pondělí objevil na facebookové stránce krajně pravicové NPD (pod záhlavím s výrazným nápisem „Chránit vlast“), je ještě komentář, a ten snímek černošského politika uvádí na pravou míru: „‘Německý‘ zastupitel lidu, podle SPD,“ píše se v něm. „Jakže to bylo: ‚Kdo nás zradil? Sociální demokraté!‘“

Inspirace u komunistů

Vzpomínaný výrok si národní demokraté vypůjčili od dávných německých komunistů, kteří sociální demokracii počátkem minulého století zavrhli jako údajnou zrádkyni pracující třídy a přisluhovačku císařské moci s velkým podílem viny na první světové válce.

K TÉMATU:

Na svatého Patrika vyrazil do New Yorku, který si nevybral náhodou: doufal, že právě tam vyvolá největší ohlas. Tři dny pak hledal vhodnou oběť, dokud mu v pondělí pozdě večer náhodou nezkřížil cestu důchodce Timothy Caughman. 66letý černoch Caughman setkání nepřežil: James Harris Jackson ho smrtelně zranil mečem a pak se sám udal policii, přestože chtěl zabíjet dál. „Od dětství nenávidím černochy,“ vypověděl veterán z Afghánistánu. Více zde: Muž, který nenávidí černochy. Veterán s mečem spáchal 'nesmyslnou vraždu' na ulici New Yorku

Vinou Karamby Diabyho, naznačuje dnešní NPD, je to, že si troufá pasovat se na představitele německého lidu. A to nejen v letošních volbách. Diaby je totiž poslancem SPD už od roku 2013 a 24. září bude svůj mandát obhajovat.

Vůbec první černošský zákonodárce v německém spolkovém sněmu žije v Německu už přes 30 let. Narodil se v roce 1961 v západoafrickém Senegalu a jako dítě osiřel, ale ve 24 letech získal stipendium ke studiu v někdejší NDR. Ve městě Halle tak absolvoval vysokoškolské studium chemie; posléze dosáhl až na titul PhD. v oboru geoekologie.

Do politiky vstoupil na konci minulé dekády jako městský radní za SPD právě v Halle, načež byl v minulých volbách před čtyřmi lety zvolen do Bundestagu, kde působí jako místopředseda parlamentního výboru pro lidská práva a humanitární pomoc.

Nejsem rasista, ale...

Některé diskutující pod pondělním facebookovým příspěvkem NPD však spíš než Diabyho životní příběh zajímá jeho původ. Debata už nasbírala přes 500 komentářů, včetně pobouřených, sarkastických či otevřeně urážlivých.

„Tohle není Němec – pravděpodobně ani doktor!“ „ Jak se jmenuje tahle strana. SPD. Co znamená to D? Myslím, že německý? Musím se ptát, co mají cizinci co pohledávat ve spolkovém a zemském sněmu?“ „Nejsem rasista a je spousta slušných černochů, ale tohle nejde.“ „Stanu se premiérem v Ghaně... parádní trik.“ „Říkám multikulti! Jak říká Máma (Merkelová): Zvládneme to!“ „Zdá se, že ten plakát už celkem dlouho visí na slunci.“ „Německo je jen pro Němce a bratrance z Evropy!“ „Nemůžu jíst, tak moc se mi chce zvracet.“

Deportace potenciálně nebezpečných migrantů je legální, rozhodl německý soud

Číst článek

Mnohem víc uživatelů však Diabyho brání a NPD označuje za stranu, která se právem pohybuje na periferii zájmu. „Být Němcem nemá nic společného s barvou kůže.“ „Nějak tu vidím jen závist vůči muži, který něčeho dosáhl.“ „Wow. Oba rodiče mrtví a pak se ze sirotka z jedné západoafrické provincie stane doktor přírodních věd. Dokázal toho víc než většina fanoušků NPD.“

Anebo: „Abych tomu správně rozuměl: NPD přece požaduje, aby se u nás cizinci řádně integrovali, ne? Ale když se někdo integruje a dokonce se aktivně podílí na našem demokratickém systému (což je víc, než o sobě může říct většina diskutujících), tak to zase není v pořádku? Jeden by si skoro mohl myslet, že agenda NPD je rasistická.“   

Smazaní 'černá opice' a 'zrádce'

Na příspěvek NPD a urážlivé komentáře reagoval i sám Diaby. „Všem rasistům: #IamNOTyourNEGRO! (Nejsem váš negr – narážka na dokument o slavném černošském spisovateli a aktivistovi Jamesi Baldwinovi, pozn. red.)

„‚Černá opice‘, ‚zrádce‘ a ‚slovo na N‘ jsou jen některé z momentálních urážek pod fotkou mého volebního plakátu na facebookové stránce NPD,“ pokračuje poslanec. „O tom, kdo je členem spolkového sněmu, nerozhoduje ani barva kůže, ani původ, ale občané této země, kteří v drtivé většině jsou pro otevřenou společnost a solidaritu. Nenechám se zastrašovat a nevzdám se práce pro solidaritu v naší společnosti.“

„Lidé začali internet vnímat jako prostor, kde neplatí zákon. Tyhle rasistické komentáře chtějí zastrašit demokraticky smýšlející lidi a umlčet je. Nemůžeme nad tím jen tak mávnout rukou." “

Karamba Diaby, poslanec SPD

Diabym zmiňované rasistické urážky už pod příspěvkem nenajdete. Advokát Peter Richter, který má v NPD na starosti právní otázky, uvedl pro Deutsche Welle, že „jakékoli trestně stíhatelné komentáře NPD neprodleně maže.“ Příspěvek sám zůstává: sice „některé lidi nemusí těšit“, ale „není právně nepřijatelný.“

Karamba Diaby přesto kvůli nenávistným příspěvkům hodlá podat trestní oznámení. Terčem rasismu byl na sociálních sítích už od počátku své politické kariéry, vzpomíná, ale poslední dobou je to prý horší a horší. Mnozí lidé už se ani neobtěžují s tím, aby při výhrůžkách skrývali své pravé jméno, říká.

„Lidé začali internet vnímat jako prostor, kde neplatí zákon. A to je přesně důvod, proč s tím musíme něco udělat,“ vysvětlil Deutsche Welle. „Zdá se mi, že tyhle rasistické komentáře chtějí zastrašit demokraticky smýšlející lidi a umlčet je. Nemůžeme nad tím jen tak mávnout rukou – musíme to brát vážně a postavit se tomu. Svoboda slova je v naší společnosti samozřejmě velmi důležitá, ale důstojnost lidských bytostí je nedotknutelná. Obojí je zapsáno v naší ústavě a obojí je nutné sjednotit.“

Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme