Atrapa výbušniny v Postupimi souvisí s vydíráním DHL. Další zásilky mohou následovat

Balíček s atrapou výbušniny zaslaný do lékárny v Postupimi souvisel s vydíráním společnosti DHL. Nemusí jít přitom o ojedinělý případ. Němečtí policisté varují, že lze počítat s dalšími podezřelými zásilkami. Určené mají být hlavně malým firmám, vyloučit nezle ani adresování soukromým osobám.

Postupim (Aktualizováno: 16:56 3. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavřené vánoční trhy v německé Postupimi | Zdroj: Retuers

Vyděrači chtěli podle policie po doručovací společnosti DHL peníze v řádu milionů eur. U zařízení se nacházel vzkaz od vyděračů ve formě QR kódu.

Kvůli podezřelé zásilce v Německu evakuovali vánoční trhy. Balíček obsahoval hřebíky, dráty a dělobuch

Číst článek

Policie předpokládá, že vyděrači pocházejí z oblasti Berlína nebo spolkové země Braniborska, jež hlavní město obklopuje.

Výbušné zařízení v balíčku zaslaném do postupimské lékárny bylo velmi nebezpečné, mohlo lidi těžce zranit. „Nejnovější zjištění ukazují, že balíček doručený na adresu lékárny v Postupimi mohl explodovat a způsobit vážná zranění nebo i smrt," uvedl braniborský ministr vnitra Karl-Hainz Schröter.   

V zásilce byly hřebíky, dělbuch a kovový váleček, roznětku v ní ale policisté nenašli. „Podobný případ už jsme zaznamenali 6. listopadu ve Frankfurtu nad Odrou, kde byl cílem online obchod. Podle našich zjištění jde o hrozbu omezenou na Braniborsko, spolupracujeme ale s policií v dalších spolkových zemích,“ doplnil Schröter.   

Policisté pak na Twitteru vydali doporučení, jak postupovat po přijetí podezřelého balíčku. „Pokud někdo obdrží podezřelý balíček, měl by zavolat policii. A za žádných okolností by ho neměl otvírat,“ uvedla policie s tím, že zatím nemá žádné stopy, že by měly být další podobné zásilky v oběhu.

Policisté dál pátrají po odesílateli balíčku, který zásilková služba doručila v pátek do lékárny v bezprostřední blízkosti vánočního trhu, který je největší v celé německé spolkové zemi Braniborsko.

Policie pro tento případ vytvořila zvláštní vyšetřovací skupinu, která zahrnuje kolem 25 kriminalistů. Pyrotechnici v pátek podezřelý balíček zneškodnili. Jeho zbytky byly předány forenznímu institutu k analýze, která pravděpodobně potrvá několik dnů.

Trhy v Postupimi jsou po pátečním nálezu podezřelého balíčku poblíž tržiště otevřeny jako normálně. Hlídkuje na nich ale více policistů a zpřísněna jsou i bezpečnostní opatření.

Před necelým rokem byl dějištěm teroristického útoku vánoční trh v Berlíně. Islamista Anis Amri tam najel nákladním autem do lidí. Dvanáct z nich, včetně jedné Češky, tehdy přišlo o život.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme