Německo potvrdilo další únos svých občanů v Iráku

V Iráku byli dnes uneseni dva němečtí inženýři. Podle irácké policie měli ozbrojení únosci na sobě uniformy irácké armády. Zprávu o únosu odpoledne potvrdila německá oficiální místa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejméně šest mužů ve dvou neoznačených vozech si mělo podle agentury Reuters na oba Němce počíhat nedaleko jejich pracoviště asi 180 kilometrů severně od Bagdádu. Inženýři tam pracovali v průmyslovém komplexu největší irácké ropné rafinérie, konkrétně v továrně na čistící prostředky.

Potvrzením zpráv o jejich únosu se vláda kancléřky Merkelové dostává do svízelné situace. Podle všeho totiž iráckým ozbrojencům zaplatila za německou archeoložku Susanne Osthoffovou 5 miliónů dolarů. Odborníci už předem varovali, že se tak Německo stane vydíratelnou zemí a únosy jeho občanů se mohou množit.

Debata o možném výkupném v případu Osthoffová

"Jednání s teroristy a zaplacení výkupného v případu Osthoffová kategoricky popíráme," pronesl opakovaně mluvčí ministerstva zahraničí Martin Jäger. Kde se ale pak vzaly 3000 dolarů, které měla podle týdeníku FOCUS propuštěná archeoložka ve svých šatech a které podle čísel bankovek pocházely z oficiálně neexistujícího výkupného?!

Německá vláda nechce teroristům ukázat, že se nechá přitlačit ke zdi, a tak zaplacení výkupného nehodlá za žádnou cenu přiznat. Podle médií je tak nepravděpodobné, že by Osthoffová byla Spolkovým státním zastupitelstvím obviněna z předstírání trestného činu únosu. Potom by totiž pravda musela vyjít najevo. Osthoffová, která konvertovala k islámu a Irák považuje za svůj domov určitě víc, než Německo, mezitím není k zastižení.

Opozice na jednu stranu chápe citlivost situace, ale otazníků kolem kauzy Osthoffová je příliš mnoho a tak žádá vysvětlení. Zahraničně-politický expert CDU Eckart von Klaeden mezitím oprášil další, v minulosti hojně diskutované téma a sice, jestli by se rukojmí neměli na nákladech spojených s jejich propuštěním podílet. Právě to by křesťansko-demokratický politik očekával od Osthoffové. Úhradu části nákladů spojených s návratem domů, nabídl úřadům na přelomu roku někdejší státní tajemník ministerstva zahraničí Jürgen Chrobog. Ten byl i se svojí rodinou unesen v Jemenu.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme