Německo přehlíží novodobou hrozbu antisemitismu, tvrdí analýza. Slovo Žid je vnímáno jako urážka

V den vzpomínek na oběti holocaustu byl v Berlíně symbolicky prezentován zajímavý ale také značně alarmující dokument. Podle Deutsche Welle jde o obsáhlou 300stránkovou analýzu o antisemitismu v současném Německu s poněkud nekonkrétními doporučeními, jak s ním co nejúčinněji bojovat. Jen loni bylo v Německu nahlášeno 644 antisemitsky laděných trestných činů, podle Deutsche Welle je však jejich počet mnohonásobně vyšší.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně pravicové Alternativy pro Německo Frauke Petryová

Předsedkyně pravicové Alternativy pro Německo Frauke Petryová | Zdroj: Reuters

Německá státní televizní a rozhlasová stanice Deutsche Welle informuje o tom, že politici, sociologové a experti na antisemitismus se během představení analýzy často odvolávali na mediálně hojně prezentovaný případ 14letého židovského chlapce, který byl nedávno v jedné z berlínských škol vystaven výsměchu a antisemitským útokům a byl nucen školu změnit.

Po podrobném prozkoumání antisemitsky laděných trestných činů dospěli experti k zásadnímu zjištění. Zatímco tradičních forem antisemitismu ubývá, současné protižidovské tendence, jako je například kritika Izraele, se v Německu šíří čím dál víc.

„Čtyřicet procent občanů souzní s antisemitským pohledem na Izrael," říká v rozhovoru pro stanici Deutsche Welle poslanec Bundestagu za stranu Zelených Volker Beck. „Je to skoro polovina společnosti. A to hodně vypovídá o atmosféře, v níž Židé v naší zemi musejí žít."

„Vznikly nové formy a bohužel, konec druhé světové války a holocaustu antisemitismus nevykořenil," myslí si konzervativní poslankyně Barbara Woltmannová a dodává: „Co mě nejvíc znepokojuje, je fakt, že v německé společnosti stále najdeme 20 procent latentních antisemitů."

Antisemitismus patří k ideologické výbavě německé krajní pravice a v menší míře jej lze registrovat i v nejzazších koutech ultralevicových uskupení. Největší počet útoků s protižidovským pozadím mají však na svědomí pravicoví radikálové.

Autoři nezávislé zprávy o antisemitismu navrhují pět „klíčových opatření " na zlepšení situace. Patří mezi ně jmenování ombudsmana zabývajícího se antisemitismem, zřízení národní databáze pro antisemitské zločiny a poskytnutí dlouhodobé podpory aktivitám, které se zabývají bojem proti těmto nepřijatelným praktikám.

Nálady mezi muslimy

Dokument tvoří pouze podklad pro budoucí parlamentní diskuse, konkrétní návrhy legislativních kroků neobsahuje. Spíše dochází k závěru, že současný antisemitismus a jeho moderní formy zatím čekají na podrobné prozkoumání. Týká se to i prudkého nárůstu těchto nálad mezi muslimy žijícími v Německu.

Slovo „Žid" je často slýcháno jako urážka mezi mladými lidmi hlavně v berlínských školách, které navštěvuje mnoho žáků a studentů tureckého či arabského původu. Právě takoví napadali a šikanovali 14letého žáka židovského původu. Je ovšem otázkou, co si s takovými každodenními projevy antisemitismu počít, podotýká Deutsche Welle.

„Co mě nejvíc znepokojuje, je fakt, že v německé společnosti stále najdeme 20 procent latentních antisemitů.“

Barbara Woltmannová (konzervativní poslankyně)

Brzda účinných opatření je podle serveru zakleta i v německé spolkové struktuře. Členové expertní skupiny se shodují na tom, že o antisemitismu se ve školách vyučuje výhradně v souvislosti s německou nacistickou minulostí, jeho současné podoby zůstávají opominuty.

Učební osnovy jsou navíc v kompetenci jednotlivých spolkových zemí. Berlínská vláda může v této oblasti pouze vydávat doporučení a samozřejmě poskytovat peníze na edukativní projekty. Rychlá změna situace je tudíž velmi nepravděpodobná, i kvůli blížícím se zářijovým parlamentním volbám.

V novém Bundestagu téměř jistě zasednou poslanci ultrapravicové a xenofobní Alternativy pro Německo, strany, jejíž někteří členové jsou obviňováni ze sympatií k nacistické ideologii. „Je to smutné. V tuto chvíli existuje jen malá šance na přijetí účinných opatření, která by zabránila takovým incidentům, jako byl ten v berlínské škole," uzavírá server stanice Deutsche Welle.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus.

Jana Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme