Německo prodloužilo karanténu do 28. března a stanovilo podmínky pro rozvolnění

Karanténa v Německu kvůli pandemii nemoci covid-19 potrvá nejméně do 28. března, zároveň země začne s postupným rozvolňováním opatření. Na středečním jednání, které se protáhlo dlouho do noci, se na tom dohodla německá kancléřka Angela Merkelová s premiéry spolkových zemí.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projev Merkelové ve Spolkovém sněmu přerušovali výkřiky zástupci Alternativy pro Německo

„Cestou z pandemie je očkování,“ řekla Merkelová s tím, že velkým tématem jednání bylo i to, jak zefektivnit současnou očkovací strategii | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Hlavním kritériem pro uvolňování poměrů bude hodnota nižší než 50 nových případů na 100 000 obyvatel za týden. Aktuální průměr v zemi činí 64.

Kontroly na hranicích s Německem neskončí. Spolková vláda opatření o dva týdny prodloužila

Číst článek

„Cestou z pandemie je očkování,“ řekla Merkelová s tím, že velkým tématem jednání bylo i to, jak zefektivnit současnou očkovací strategii. Německo chce podle kancléřky nově maximálně využívat lhůty mezi první a druhou vakcínou, aby bylo možné co nejrychleji naočkovat co největší část populace.

Merkelová rovněž počítá s tím, že německá očkovací komise Stiko doporučí preparát AstraZeneca i pro osoby starší 65 let. Nyní se tato látka používá v Německu jen pro mladší ročníky.

Do doby, než bude mít možnost nechat se očkovat každý obyvatel, chce Německo co nejvíce využívat testování. Každý obyvatel bude mít od pondělí nárok na jeden rychlotest týdně zdarma. Rozbory budou dostupné v lékárnách, testovacích střediscích či u lékařů.

Pravidla rozvolnění

Dalším velkým tématem schůzky bylo rozvolňování. Již od pondělí se bude moci v soukromí setkávat až pět lidí ze dvou domácností, nyní může na návštěvu jen jeden člověk z cizí domácnosti.

‚Vymírají rody.‘ V Karlovarském kraji zemřelo v únoru s covidem víc lidí než dříve za měsíc na všechny nemoci

Číst článek

Od pondělí se také mohou otevřít obchody v regionech, kde je sedmidenní incidence nižší než 50. Merkelová původně navrhovala rozvolňování až při počtu případů na sto tisíc obyvatel nižší než 35 kvůli nebezpečí nakažlivějších mutací koronaviru. Od spolkových zemí ale čelila tlaku na rychlejší postup.

Od 22. března se v případě dobrého vývoje mohou otevřít i zahrádky restaurací, divadla či kina. Podmínkou ale je, že sedmidenní incidence bude 14 dní stabilně pod hodnotou 50.

V regionech, kde je incidence vyšší než 50, ale nižší než 100, se počítá s otevřením zoologických a botanických zahrad, muzeí a galerií.

Obchody neprodávající zboží denní potřeby mohou rovněž otevřít, ale zákazníci se musí předem objednávat kvůli usnadnění případného trasování nákazy. Stejná podmínka platí i pro galerie, muzea a zoologické a botanické zahrady.

‚Tvrdé jednání‘

Pokud se nákaza opět začne šířit a počet nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období bude po tři dny vyšší než 100, aktivuje se nouzová brzda. To bude znamenat, že se režim vrátí do stavu, který platí nyní do 7. března.

Merkelová prohlásila, že především jednání o podobě rozvolňování bylo velmi tvrdé. Zároveň řekla, že si je vědoma toho, že opatrná strategie mnohé zklame.

Německá policie zjistila na hranicích s Českem padělky testů na covid. Lidem hrozí pokuta až 5000 eur

Číst článek

„Mnohem více lidí by ale zklamalo, kdyby po rychlém rozvolnění bylo nutné opět přistoupit k tvrdšímu režimu,“ řekla.

Podobně se vyjádřil i berlínský primátor Michael Müller, podle kterého je i přes složitou existenční situaci nezbytné postupovat uvážlivě. O opatrnosti hovořil na tiskové konferenci i bavorský premiér Markus Söder.

„Měsíc, který je před námi, je měsícem změny,“ řekl Söder. Uvedl, že nálada v zemi je po dlouhodobé karanténě a uzávěře nervózní, což může epidemický vývoj zkomplikovat.

Pokud se podle něj nepodaří zvládnout i nastupující třetí vlnu, bude to pro Němce znamenat další uzávěru na Velikonoce.

O možném otevírání hotelů a restaurací chce Merkelová se zemskými premiéry jednat až na další schůzce 22. března.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme