Německo projevilo zájem o Snowdenovo svědectví k odposlechům Merkelové

Bývalý technik amerických tajných služeb Edward Snowden je za určitých podmínek ochotný přijet do Berlína a svědčit tam v kauze odposlechů telefonu německé kancléřky Angely Merkelové. Svůj příjezd prý podmiňuje zárukou bezpečí a možností v Německu zůstat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý poslanec Hans Christian Ströbele ukazuje novinářům dopis od Edwarda Snowdena

Německý poslanec Hans Christian Ströbele ukazuje novinářům dopis od Edwarda Snowdena | Zdroj: ČTK

Část německých poslanců požaduje sestavení zvláštní parlamentní komise, která by případ odposlechů Angely Merkelové vyšetřila. V Rusku proto s Edwardem Snowdenem jednal poslanec zelených Hans Christian Ströbele.

„Pan Snowden nevystupoval jako nepřítel Ameriky, právě naopak. Ptal jsem se ho, jestli je ochoten vypovídat před německým parlamentem a přispět k objasnění těch věcí, a on opakoval, že by raději svědčil před americkým Kongresem nebo před výborem Kongresu a vysvětlil to jim,“ popsal schůzku německý poslanec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoji v kauze kolem sledování zahraničních politiků a organizací americkými bezpečnostními agenturami shrnuje Ondřej Himmer

Ströbele ještě dodal, že by zřejmě bylo komplikované, aby Němci Snowdena vyslechli v Rusku. Snowden totiž kvůli získání ruského azylu Moskvě slíbil, že během pobytu v Rusku nezveřejní žádné informace, které by poškodily Spojené státy.

Německý ministr vnitra Hans-Peter Friedrich už dal najevo, že o Snowdenovy informace Berlín stojí. "Pokud nás pan Snowden chce informovat, rádi to přijmeme, protože jakékoli vyjasnění těch záležitostí a každé informace jsou cenné," uvedl Friedrich.

Kdyby Snowden skutečně do Německa přijel, přestal by mu platit ruský azyl, a musel by proto v zemi zůstat. To je důvod, proč žádá záruky.

Berlín má ale s Washingtonem podepsanou smlouvu o vydávání hledaných osob a německé úřady by ho podle ní musely předat Spojeným státům, kde je obviněn z krádeže vládního majetku a zveřejnění tajných informací.

Špehování zašlo moc daleko, připustil Kerry

Americký ministr zahraničí John Kerry v souvislosti s velkou „špehovací“ kauzou, kterou Snowdenovy materiály odstartovaly, připustil, že zpravodajské agentury zašly příliš daleko.

Bílý dům zase podle zákulisních informací nepřímo potvrdil, že pod dohledem byly i budovy Mezinárodního měnového fondu a Světové banky.

Se sledováním cílů v Tichomoří pak podle dnešních informací údajně pomáhala Američanům Austrálie prostřednictvím svých ambasád. Šéf NSA generál Alexander na neustálé obviňování své agentury odpověděl, že prý plní jen zadání politiků a mimo jiné i velvyslanců v různých zemích.

Ondřej Himmer, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme