V Alpách roste nebezpečí lavin, v Bavorsku sníh ochromil dopravu. Média píší o sněhovém chaosu

V rakouských i německých Alpách s dalším sněžením rychle roste nebezpečí lavin. V některých částech Rakouska už platí nejvyšší stupeň. Na mnoha místech Bavorska sníh ochromil dopravu. „Alpské oblasti jsou na sníh zvyklé. Ve Schladmingu lidé připouští, že sněhu je opravdu hodně, zatím to ale není kritická situace. Novinové titulky ale píší o sněhovém chaosu,“ říká z Rakouska zpravodaj Radiožurnálu Matěj Štýs.

Vídeň/Schladming Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V rakouských i německých Alpách s dalším sněžením rychle roste nebezpečí lavin | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

„Za několik posledních dní napadlo ve vyšších polohách severních Alp až jeden a půl metru sněhu. Do čtvrtka by mohl napadnout další metr sněhu,“ říká z lyžařské obce Schladming zpravodaj Radiožurnálu Matěj Štýs s tím, že sníh může v Rakousku odříznout od světa některé obce.

Sněžení komplikuje dopravu. Na Božím daru museli uzavřít všechny silnice a hraniční přechod

Číst článek

Na pomoc byla povolána i rakouská federální armáda, která pomáhala odklízet popadané stromy i sníh ze střech, na kterých byla místy i třímetrová vrstva. „Sněží, ale bouře ve Schladmingu nyní není. Od večera se sněžení trochu zmírnilo,“ dodává Štýs.

Ve Štýrsku je lavinami ohroženo na 280 budov, které leží v takzvaných červených zónách. Místní úřady mají v každém jednotlivém případě rozhodnout, zda přistoupí k evakuaci. V úterý bylo ve Štýrsku odříznuto od okolního světa na sva tisíce lidí. Mnoho školáků má v zasažených oblastech sněhové prázdniny.

Podle agentury DPA je povětrnostní situace v Bavorsku a Rakousku na mnoha místech stále nebezpečnější. Poté, co byl v úterý v některých částech spolkové země Štýrsko vyhlášen nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí, byl ve středu pátý stupeň vyhlášen také v Ybbstalských Alpách v centrální části země.

Tisíc domácnostní bez elektřiny

„Riziko velkých lavin je velmi, velmi vysoké," řekl DPA šéf štýrské služby pro pomoc při katastrofách Harald Eitner. Nejen v rozsáhlých částech Rakouska, ale také v Bavorsku je na středu hlášeno další sněžení.

Úřady proto počítají s tím, že ve středu budou muset uzavřít další silnice. V hornorakouském okrese Miesbach a také ve štýrských obcích Pölstal, Hohentauern a Pusterwald platí stav nouze. V mnoha bavorských okresech mají školáci kvůli sněhu volno.

Bavorský lesní úřad kromě toho upozornil, že stromy se mohou pod tíhou sněhu vyvrátit nebo lámat. Zejména na jihu a jihovýchodě Bavorska se proto lidé nemají zdržovat v lesích.

Šest obětí, stovky uzavřených silnic a nebezpečí lavin. Rakousko čelí sněhové bouři desetiletí

Číst článek

Kvůli padajícím větvím a stromům byla ve středu dopoledne bez elektřiny jenom v Tyrolsku zhruba tisícovka domácností, informovala agentura APA.

V Bavorsku ve středu ráno sníh zkomplikoval dopravu i na důležité dálnici A8. Ve směru na Mnichov byla u Friedbergu zcela uzavřena kvůli kamionu stojícímu napříč.

Kolony na Dolním Dvořišti

Husté sněžení ve středu ochromilo dopravu i na česko-rakouském hraničním přechodu v Dolním Dvořišti. Kvůli sněžení se tam tvoří kolony. Problém vznikl na rakouské straně, kde bylo nutno odstranit spadlý strom a vyprostit kamion.

Také regionální železniční společnost BOB musela jižně od Mnichova zrušit některé spoje. V samotné bavorské metropoli měla problémy autobusová doprava. Spoje měly zpoždění nebo nejely vůbec.

Na západoněmeckém letišti Kolín nad Rýnem/Bonn si ráno krupobití vyžádalo asi hodinové přerušení provozu. Dále na severu, na pobřeží Baltského moře, se připravují na silný vítr a vzedmuté moře v důsledku tlakové níže Benjamin. Ráno bylo zaplaveno několik ulic historického města Wismar. Výška vody tam byla 1,30 metru nad normálem. V úterý se s ním potýkalo zejména pobřeží Severního moře.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme