Spolkové státy vyzývají Berlín k pomoci migrantům v Řecku. Durynsko chce děti převzít po vlastní ose

Vláda ve východoněmeckém Durynsku vyjádřila odhodlání přijmout děti migrantů, které uvízly v řeckých uprchlických táborech. Reaguje tak na pondělní prohlášení vlády v Berlíně, podle kterého Německo zatím žádné nezletilé běžence bez rodičů nepřijme. V současnosti se na řeckém území nacházejí desítky tisíc lidí, z nichž pět tisíc tvoří právě děti bez doprovodu dospělého.

Berlín/Athény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženkyně s dítětem na cestě z řeckého ostrova Lesbos.

Situace je zvlášť kritická na ostrovech Lesbos, Chios, Samos a Kos. | Foto: FW1F/Tim Heritage | Zdroj: Reuters

K přijetí až 4000 dětí z ostrovů v Egejském moři v neděli vyzval německou vládu spolupředseda německých Zelených Robert Habeck.

Na jeho slova, zprostředkovaná nedělníkem Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung, ale ministr vnitra za CSU Horst Seehofer reagoval s tím, že přijímání uprchlíků na vlastní pěst by vedlo k „sacímu efektu“ a obvinil ho z „nepoctivé politiky“. Německo totiž poskytuje migrantům v Řecku už tak „masivní pomoc“, uvedl pro Süddeutsche Zeitung Seehofer.

Syrská válka, nástup Trumpa i Fukušima. Deset událostí končící dekády, které změnily svět

Číst článek

Podobné stanovisko pak zopakovala i mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová, podle níž Německo „usiluje o evropské řešení“ problému.

V nedávném projevu to prohlásila také Angela Merkelová, která během posledních interpelací uvedla, že situace na řeckých ostrovech není jen německým problémem a pokud je „Evropa Evropou hodnot, musí se zapojit i ostatní“.

S postojem centrální vlády se ale část spolkových zemí nechce smířit. S razantní odezvou na pondělní prohlášení přišla durynská vláda, respektive tamní ministerstvo školství a mládeže. Jak píše server Deutsche Welle, Durynsko v něm vyjádřilo ochotu přijmout nezletilé z Řecka i navzdory zamítavému stanovisku Berlína. Podobné ohlasy nicméně zaznívají také z dalších spolkových zemí.

Přeplněné tábory

Vlády Durynska, Berlína a Dolního Saska už začátkem prosince zaslaly Seehoferovi dopis, v němž ho vyzývají k řešení problému přeplněných řeckých táborů. K přijetí nezletilých běženců se tehdy přihlásilo také Bádensko-Württembersko.

Situace uprchlíků na Balkáně je kritická. Je třeba říct nahlas, že ne všichni zimu přežijí, říká antropoložka

Číst článek

Jedním ze signatářů společného dopisu je i ministr vnitra státu Dolní Sasko Boris Pistorius, podle kterého ale dosud nedostali žádnou odpověď. „Byl jsem na Lesbu začátkem listopadu. Viděl jsem tam stovky nezletilých bez doprovodu, kteří žili mimo tábor v bahně olivových hájů, ve stanech vyrobených z pytlů na odpadky,“ popsal své svědectví z Řecka pro deník Tagesspiegel.

„Nyní naléhavě vyzývám federálního ministra vnitra, aby dal státům svolení přijímat mladé uprchlíky… Už nemůžeme sledovat toto utrpení, aniž bychom něco neudělali,“ dodává Pistorius.

Kritická situace

Podle řeckého Národního centra pro sociální solidaritu (EKKA) v zemi v současnosti žije přes pět tisíc mladistvých bez rodičů. Situace je zvlášť kritická na ostrovech Lesbos, Chios, Samos a Kos.

Hamáček chce, aby mu Řekové poskytli seznam sirotků, které by Česko mohlo přijmout

Číst článek

Vláda v Římě se ostrovním táborům snaží ulevit přesunem některých běženců na pevninu, přesto na ostrovech zůstává zhruba 40 tisíc lidí, často ve velmi špatných humanitárních podmínkách. Počet uprchlíků v táborech totiž výrazně převyšuje jejich původní kapacitu.

Řecko proto začátkem září vyzvalo všechny ministry vnitra unijních zemí, aby jejich země přijaly děti bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. V případě Česka se jedná o 40 osob.

Česká vláda se ale k výzvě staví odmítavě. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že Česko se musí soustředit na to, aby pomáhalo českým dětem.

Eliška Kubátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme