Německo řeší, jak nalákat kvalifikované pracovníky ze zahraničí

Dlouhé roky si Německo chránilo svůj pracovní trh. Teď paradoxně volá po lékařích a inženýrech ze zahraničí. Špičkové firmy si dokonce stěžují, že nedostatek kvalifikovaných sil ohrožuje budoucí ekonomický růst Německa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obchodní třída

obchodní třída | Foto: Jan Rosenauer

Německo prožívá hospodářský růst a průmyslové podniky poukazují na to, že na německém trhu chybí kvalifikované síly; například v oboru přírodních věd a technologií schází na 150.000 odborníků. Podle odhadu spolkového úřadu práce bude v roce 2025 na trhu chybět dokonce 6,5 milionu lidí, což je dáno demografickými důvody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy Německa s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků přiblížila zpravodajka ČRo v této zemi Klára Stejskalová v Odpoledním Radiožurnálu

I v této souvislosti je jasné, že Německo maximální ochranou svého pracovního trhu ztratilo; lidé ze střední a východní Evropy, kteří měli zájem o práci v zahraničí, odešli do zemí, které uvolnily bariéry dříve. Nemluvě o tom, že nedostatek inženýrů nebo lékařů je problémem víceméně celoevropským problémem.

Německo teď proto řeší, jak nalákat vzdělané lidi ze zemí mimo Evropskou unii. Kancléřka Angela Merkelová se i tom dnes radí s vybranými ministry, zástupci průmyslových podniků a odbory.

Spolková republika doposud svými byrokratickými předpisy kvalifikované pracovníky ze zahraniční spíše odrazovala. Teď se jako o vzoru v Německu začíná mluvit o kanadském nebo australském bodovém systému cílené migrace, tedy o ulehčení různých náležitostí pro migranty s vhodnou kvalifikací. Jedním z kroků by mělo být rychlejší uznávání diplomů.

Na druhou stranu ale v této otázce stále existuje střet mezi politiky a zástupci průmyslu. Pro firmy je nedostatek kvalifikovaných inženýrů pohromou, vláda zase bere v potaz různé bezpečnostní otázky. Odbory pak kritizují, že firmy se snaží nalákat lidi z chudých zemí, aby pracovali za mnohem nižší mzdy, než jaké by musely nabídnout německému zaměstnanci.

Jisté je, že v některých oborech je situace už doslova dramatická. A nejedná se jenom o zmíněné inženýry nebo lékaře. Berlín je v současné době doslova polepený reklamou na rekvalifikaci v oboru pečovatelství. Věřilo se, že by o tuto práci mohli mít zájem Východoevropané, ale to se nenaplnilo.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme