Německo řeší, jestli nejdelší zachovaný úsek Berlínské zdi ustoupí moderní výstavbě

Za ironii osudu se dá označit současný boj Berlíňanů za zachování Berlínské zdi. Dlouhé roky usilovali o její zboření. Teď se angažují v zápasu o zachování nejdelšího úseku, památníku pod širým nebem známým jako East Side Gallery. Podpořit je přijela i hvězda seriálu Pobřežní hlídka - David Hasselhoff.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

East Side Gallery je nejdelším zachovaným úsekem Berlínské zdi | Zdroj: Reuters

Za zpěvu písně Looking for Freedom pomáhal Berlíňanům v roce 1989 zeď bořit. Teď se zapojil do protestu proti zničení místa, které rozdělení města připomíná.

V asi 1300 metrů dlouhém památníku, který zdobí obrazy 120 umělců z celého světa, má vzniknout proluka kvůli stavbě luxusní výškové rezidence.

Berlínský starosta se hájí tím, že odpovědnost nese městská část Kreuzberg, kde East Side Gallery stojí, že k uzavření smlouvy došlo už počátkem 90. let a nikdo tehdy nic nenamítal a že ve více než kilometrové zdi už je v současnosti pět průduchů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová sleduje akce na záchranu East Side Gallery

Podle Haselhoffa je East Side Gallery posledním velkým kusem zdi a připomínkou lidí, kteří při snaze o její překonání zemřeli.

Investor zatím stavební práce přerušil a dnes večer se má sejít s organizátory petice proti dalšímu narušení Berlínské zdi. Naznačil dokonce, že je připraven jednat o náhradním řešení. Otázka ale je, zda mu město dokáže nabídnout jinou srovnatelně atraktivní plochu.

East Side Gallery se stala během posledních 20 let jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v Berlíně a patří k symbolům města. Petice za její zachování proto vyvolala celosvětovou odezvu.


Zvětšit mapu

Klára Stejskalová, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme