'Zdravím. Přejete si požehnání?' V Německu mají faráře-robota, věřícím žehná v 5 jazycích

Protestanti si letos připomínají 500 let od Lutherovy reformace. V Německu při té příležitosti spustili robota, který žehná lidem v pěti jazycích. A nejen to: "robofarář" vám požehnání dá i tiskem.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přijměte požehnání!

Přijměte požehnání! | Zdroj: Profimedia

Roboti v následujících letech zastoupí lidi v řadě povolání. Ale můžou nahradit třeba faráře v kostelích?

Od dne, kdy Martin Luther zveřejnil svých slavných 95 tezí a zahájil tak evropskou reformaci, letos uplyne přesně 500 let. A protestanti v Německu teď testují, jak může křesťanství využít umělou inteligenci.

"Vyberte si jazyk." | Zdroj: Profimedia

Evangelická církev ve Wittenbergu, kde Luther podle legendy na bránu katedrály přibil své teze, proto zkouší robota. Jmenuje se BlessU-2 a žehná lidem. 

Nejenže "robofarář" umí dávat lidem požehnání, ale věřící mají dokonce na výběr z pěti jazyků. Robotický duchovní kromě němčiny ovládá také angličtinu, francouzštinu, španělštinu a polštinu - a trochu tak připomíná bankomat, až na tu hlavu s pohyblivými ústy a dvě ruce.

Mužským, nebo ženským?

Uprostřed stroje je dotykový displej, kterým se "robofarář" ovládá. "Zdravím. Přejete si požehnat mužským nebo ženským hlasem? Výborně, jaké požehnání si přejete?" nabízí robot věřícím. Po výběru vztáhne nad člověka ruce, které se rozsvítí, a dotyčnému požehná. A nejen to: na požádání požehnání také vytiskne.

Představitel evangelické církve v Hesensku Nassau Stephan Krebs, který za nápadem stojí, řekl britskému deníku Guardian, že řadu lidí z ulice robot pobavil a hodnotí ho pozitivně.

Tisk "robopožehnání". | Zdroj: Profimedia

Na druhou stranu, někteří lidé z církve jsou prý kritičtější a bojí se, že pastory nahradí roboti. To se však nikdy stát nemůže, mírní obavy Krebs. Podle něj jde spíše o to vyprovokovat debatu o roli umělé inteligence a strojů v náboženství. 

Reformaci totiž před 500 lety umožnil vynález knihtisku. Kdo ví, jakou revoluci můžou do církví přinést roboti?

Robot-buddhista už jezdí v Číně

"Robofarář" z Wittenbergu není první robot na světě, který praktikuje náboženství. Před časem jednoho zkoušeli také budhističtí mniši v Číně.

Jejich Sien-er umí zpívat mantry a vysvětlovat základní principy budhismu. Narozdíl od německého kolegy se víc podobá člověku. Vypadá jako malý mnich ve žlutém rouchu, který v rukou drží tablet otočený směrem k lidem.

Navíc je vybaven kolečky a dokáže se tak po chrámu pohybovat. Výraz na jeho tváři zpodobňuje údiv a jeho cílem je podle tvůrců oslovit lidi, kteří nedají chytrý telefon z ruky a seznámit je s buddhismem.

Robotický Sien-er vysvětluje principy buddhismu. | Zdroj: Profimedia

Štěpán Sedláček, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme