Německo rozhodne o vyslání svých vojáků do Afghánistánu

Spojené státy požádaly Spolkovou republiku Německo o konkrétní vojenskou pomoc. Vyslání vojsk do Afghánistánu může ovšem vyvolat v Berlíně vládní krizi. Kancléř bezvýhradně podporuje Spojené státy a už několikrát potvrdil odhodlání vyslat po bok amerických jednotek německé válečné specialisty. Jde o biologické a chemické jednotky se speciálními obrněnými transportéry typu Liška a oddíly rychlého nasazení KSK.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci

američtí vojáci | Foto: USMC

Spojené státy požádaly německou vládu, aby do Afghánistánu vyslala na podporu vojenských akcí proti terorismu 3900 příslušníků Bundeswehru. V Berlíně to po setkání s kancléřem Gerhardem Schröderem prohlásil předseda parlamentní frakce CDU Friedrich Merz. Podle jeho sdělení by se měli němečtí vojáci podílet na ochraně proti zbraním hromadného ničení, na zdravotní službě, pomáhat při kontrole přístavů, při plnění úkolů policejního charakteru a asistovat při letecké nákladní přepravě. Němečtí vojáci by podle Merze údajně neměli být nasazeni přímo při pozemních operacích na afghánské půdě a letectvo by nemělo operovat v afghánském vzdušném prostoru. Předpokládá se ale, že se někteří z nich do Afghánistánu dostanou.

Americká žádost o pomoc však přichází v době, kdy uvnitř rudozelené koalice sílí hlasy požadujícící pozastavení náletů na Afghánistán. Schröder to odmítá a svolává na dnešek do kancléřství poradu parlamentních stran. Bundestag musí nasazení Bundeswehru schválit. Pokud se tak stane díky hlasům opozičních unionistů a svobodných demokratů, může to znamenat rozpad vládní koalice sociálních demokratů a zelených.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme