Německo s Francií předloží své řešení irácké krize

Německo potvrdilo, že společně s Francií vypracovalo plán na mírové odzbrojení Iráku. Chtějí ho předložit na zasedání Rady bezpečnosti OSN 14. února. Francouzská strana se ovšem k tomuto plánu ještě oficiálně nepřihlásila. Naopak někteří její představitelé jeho existenci dokonce popírají. Plán navrhuje posílit zbrojní inspekce a podpořit je mezinárodními mírovými jednotkami. Zprávy o existenci francouzsko-německé iniciativy už včera značně rozladily americkou delegaci, která se účastní mezinárodní bezpečnostní konference v Mnichově. O iniciativě se Američané poprvé dozvěděli z tisku. Šéfové zbrojních inspektorů OSN dnes dokončili v Iráku klíčové jednání s tamními představiteli před pátečním zasedáním Rady bezpečnosti. Postoj Bagdádu se podle nich lepší a dostali prý i více dokumentů o jaderných a jiných zbraních.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Jan Vytopil

Podrobný obsah plánu má být zveřejněn až v pátek. Podle neoficiálních informací počítá se zvětšením bezletových zón v Iráku, jeho ekonomickou izolací, vysláním mírových sil OSN a zvýšením počtu inspektorů. Šéf americké diplomacie Colin Powell má ale jasno už teď: "Tento plán nevede nikam." Nastal prý čas, aby se ke krizi postavila čelem Rada bezpečnosti: "Prezident řekl minulý týden, že by přivítal a podpořil druhou rezoluci, takže posoudíme to ke konci příštího týdne, až vyslechneme doktora Blixe a doktora Baradeje."

Pokud návrh Rada bezpečnosti schválí, mohlo by se k němu připojit i Rusko. Prohlásil to v Mnichově ruský ministr obrany Sergej Ivanov, který počítá s tím, že do Iráku budou vysláni ruští zbrojní experti.

S vojenským zásahem proti Iráku nesouhlasí také Belgie. Zablokuje proto snahu Severotlantické aliance naplánovat ochranu Turecka - ta má být připravena pro případ, že by po útoku na Irák odpověděl režim Saddáma Husajna zásahem proti svému sousedovi, který je členem NATO. Generální tajemník aliance George Robertson v souvislosti s plánem na ochranu Turecka vyhlásil takzvanou tichou proceduru. Do zítřejšího dopoledne může proti návrhu vznést námitky každá z 19 členských zemí. Podle šéfa belgické diplomacie tuto proceduru poruší Francie a zřejmě také Německo.

Do Německa dnes také přijel ruský prezident Vladimir Putin. Nejdříve bude jednat s německým kancléřem Gerhardem Schröderem a pak odjede do Francie.

Markéta Kaclová, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme