Bylo to nevyhnutelné, čelíme extrémní hrozbě, řekl saský premiér o kontrolách na hranicích s Českem

Obnovení kontrol na hranicích s Českou republikou bylo nevyhnutelné. Prohlásil to saský premiér Michael Kretschmer, který vyjádřil velké obavy z dění v Česku poté, co parlament neprodloužil nouzový stav. Německo od půlnoci považuje Českou republiku za oblast s výskytem nebezpečných mutací koronaviru, výrazně proto omezilo již tak komplikované možnosti cestování mezi oběma zeměmi.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kretschmer také s obavami reagoval na neprodloužení nouzového stavu v Česku | Foto: dam | Zdroj: Reuters

„Nic jiného nám nezbývá,“ řekl Kretschmer na okraj sobotní piety k připomínce bombardování Drážďan za druhé světové války.

Výjimku dostali hlavně zdravotníci a dopravci. Ostatní musí od neděle při cestě do Německa do karantény

Číst článek

Sasko se dosud podle zemského premiéra snažilo o to, aby se k českým příhraničním oblastem přistupovalo stejným způsobem jako k těm německým. Uvedl, že pokud by některý německý region hlásil 1100 nových případů na 100 000 obyvatel za sedmidenní období, jako se děje v okresu Cheb, následovalo by jasné omezení pohybu a další uzavírky obchodů. „Pokud je to na české straně jinak, pak se také my musíme jinak chránit,“ řekl.

„Až do nynějška jsme v posledních týdnech měli společné pochopení. Zdá se ale, že v České republice je to nyní jinak,“ řekl Kretschmer. Zdůraznil, že není možné, aby na jedné straně hranice byly uzavřené školy a obchody a aby byl zásadně omezen život veřejnosti, zatímco na druhé straně začíná „večírek“. Reagoval tak na to, že parlament v Česku neprodloužil nouzový stav, který tak v neděli skončí. „Čelíme extrémní hrozbě,“ dodal.

V rozhovoru s listem Bild am Sonntag varoval, že Němci si ani přes nynější úspěšný boj s pandemií nebudou moci o Velikonocích dopřát cestu na dovolenou. „Zastávám názor, že je třeba říkat pravdu. Velikonoční dovolená letos v Německu bohužel nebude,“ řekl.

Turismus již v dubnu by podle něj zapůsobil jako jed. „Zničili bychom vše, čeho jsme od poloviny prosince dosáhli,“ uvedl. Rozvolňování proto musí být opatrné a velmi pozvolné.

Německo uzavírá od neděle hranice s Českem. Pendlerům nabídne příplatek na ubytování

Číst článek

Zdržení na hranicích

To, že Německo si chce chránit stále se lepšící epidemickou situaci v zemi, dokládá i obnovení hraničních kontrol s Českem. Ty mohou podle spolkového ministra vnitra Seehofera vést ke kolonám, protože policie chce postupovat přísně.

„Pokud někdo nebude patřit k těm několika málo výjimkám, vstoupit (do Německa) moci nebude,“ řekl. „Kontroly také místy povedou k delším čekacím dobám. Spolková policie nebude dopravu pouštět jen mávnutím ruky,“ vysvětlil. Kontrolovat tak chtějí policisté každého.

Problémy na saské a ani bavorské části hranice s Českem zatím hlášeny nejsou. „Situace je nyní velmi klidná,“ uvádí pohraniční policie v bavorském Pasově. „V pracovní den, kdy se pokusí přijet pendleři, to bude zcela jistě vypadat jinak,“ dodala.

Do Německa nyní mohou z Česka s negativním testem přicestovat jen němečtí občané a lidé, kteří v zemi žijí. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají pendleři v kritické infrastruktuře, především zdravotníci, a nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit podložit humanitárními důvody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme