Německo se aktivněji zapojí do boje proti pirátům u Somálska

Osm unesených nákladních lodí za dvanáct dní, taková je bilance pirátů u somálských břehů. Světu už dochází s jejich řáděním trpělivost. Indie oznámila, že její fregata potopila mateřskou loď námořních lupičů. V oblasti už operují Britové i Rusové a do boje s piráty se chce aktivněji zapojit i Německo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Unesená hongkongská loď Delight

Unesená hongkongská loď Delight | Zdroj: ČTK

Příslušný mandát by spolková vláda a posléze parlament měly schválit už počátkem prosince. Německé námořnictvo čelilo kritice, že si v boji proti stále nebezpečnějším pirátům počíná příliš pasivně.

Německá fregata Karlsruhe křižující u pobřeží Somálska by podle stávajících pravidel směla zasáhnout pouze v případě, že by se stala svědkem přepadení obchodního korábu. Německo prakticky nemá právně upravenou možnost ozbrojeného zásahu proti pirátům a jejich trestního stíhání.

Podle týdeníku Stern dokonce Berlín zvažoval variantu, že by na palubě válečných lodí byli také příslušníci spolkové policie, kteří by měli na starosti zatčení pirátů.

Spolkový kabinet teď hodlá vyslat jednu fregatu do "protipirátské mise" Evropské unie, která by měla dostatečně "ofenzivní" charakter. Dosavadní pasivitu německých válečných plavidel ostře kritizovali jak opoziční liberálové, tak Svaz německých rejdařství.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme