Německo se bude zbavovat roušek a respirátorů. Skladování ho každý měsíc stojí 30 milionů korun

Německu zůstaly po pandemii koronaviru obrovské zásoby roušek a respirátorů. Stát se jich potřebuje narychlo zbavit, protože jen za jejich skladování platí každý měsíc něco kolem třiceti milionů korun. Berlín tak sáhne po té možná nejjednodušší metodě – bude roušky a respirátory rozdávat zdarma, přestože za ně dohromady zaplatil miliardy eur.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové roušky od vědců z Liberce by se měly rozložit v řádu let.

Německu zůstaly po pandemii koronaviru obrovské zásoby roušek a respirátorů (ilustrační foto) | Zdroj: Marta Ortigosa | CC0 1.0

Spolková vláda podle magazínu Spiegel řeší už jen to, jak se pomůcek zbavit a nemuset dále platit za jejich uložení. Jednou z možností je zřízení míst na vybraných letištích a nádražích, kde si je lidé mohou rozebrat. Část se nabídne i spolkovým policistům, vojákům nebo lidem na úřadech práce.

‚Byl to absurdní proces.‘ Vnitro prominulo Tvrdíkovi milionový dluh za dovoz roušek během covidu

Číst článek

Těch je však roušek a respirátorů na rozdávání opravdu hodně – dohromady více než jedna a půl miliardy kusů. Berlín objednal ochranných pomůcek tolik, že část zásob ještě ani nedorazila do Evropy. Přibližně 100 milionů kusů tak stále leží ve skladech v Číně.

Velkou část z nich Němci pořídili v době, kdy byly zdravotnické pomůcky nedostupné a stát si tak musel připlácet. Teď je ale už nemá jak spotřebovat, protože je nikdo nechce. Za uložení musí Německo dál platit, přičemž několik stovek milionů pomůcek bude mít v příštím půlroce po minimálním datu spotřeby.

Kritika na německého ministra zdravotnictví

Podle informací deníku Süddeutsche Zeitung a stanic NDR a WDR měl německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach zasahovat do rozhodování hygieniků. Vývoj pandemie má v Německu sledovat institut Roberta Kocha, který hned začátkem roku 2022 nabádal, aby se hodnocení koronaviru změnilo a snížil se stupeň jeho rizikovosti.

Přes 17 milionů roušek s prošlou dobou použití nechá správa rezerv zlikvidovat. Nakoupilo je vnitro

Číst článek

Novináři z interní komunikace však vyčetli, že to ministr Lauterbach na vlastní pěst hned několikrát blokoval a souhlasil s tím teprve v květnu o několik měsíců později.

Čistě z právního hlediska na to měl právo – Lauterbach má navíc profesorský titul a je odborníkem právě i na potírání epidemie. Například liberální strana FDP to ale označuje za politický zásah, který šel proti všem vědeckým poznatkům.

Sám ministr se teď hájí tím, že covid začátkem roku 2022 jen v Německu způsoboval i stovky úmrtí denně a bylo by nezodpovědné, kdyby se tenkrát jeho nebezpečí zpochybnilo. Z interních podkladů je však podle Süddeutsche Zeitung jasné, že tohoto názoru byl pouze ministr, zatímco hygienici a celé ministerstvo byli proti a chtěli stupeň ohrožení snížit.

Šéfovi resortu v podstatně už nic nehrozí, neboť jeho vládu čeká v půlce prosince hlasování o důvěře, kterou nejspíš ztratí. Všichni ministři tím pádem budou v demisi a Německo zamíří k předčasným volbám.

3:57

Důkazy o nošení roušek: chrání nejen v laboratoři, ale i ve skutečném životě. Ukázal to velký výzkum

Číst článek

Lauterbachovi předchůdci

Kontroverze vyvolal způsob, jakým Německo v první fázi pandemie roušky a respirátory skupovalo. U soudu skončilo už několik lidí, kteří si na tom chtěli přivydělat a zneužili své politické konexe.

Kromě toho někdejší ministr zdravotnictví Jens Spahn teď čelí přímé kritice, protože podepsal smlouvy, za které teď musí stát doplácet vysoké úroky, a to i za nákup věcí, které se nespotřebovaly a mezitím se spálily.

Pohledávky vůči Německu byly letos v létě vyčísleny na zhruba 58 miliard korun. Stát nemá jinou možnost, než je dodavatelům postupně a poctivě vyplatit.

Václav Jabůrek, kvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme