Německo se chce co nejrychleji vzdát energie z jádra

Německo by po roce 2022 už nemělo získávat elektřinu z jádra. Kancléřka Angela Merkelová po setkání s premiéry spolkových zemí oznámila, že Berlín chce jadernou energetiku opustit co nejrychleji. Merkelová přitom před fukušimskou katastrofou patřila k rozhodným zastáncům atomu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr životního prostředí Norbert Röttgen

Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr životního prostředí Norbert Röttgen | Zdroj: Reuters

V posledních parlamentních volbách se v přístupu k jádru hlavní německé strany rozcházely. Po tragické události ve Fukušimě teď křesťanští demokraté přebírají názor sociálních demokratů, kteří jadernou energetiku odmítali.

"Je hodně otázek, o kterých se už dlouho diskutuje. Teď jsme ale zřejmě dospěli do bodu, kdy se musíme jasně rozhodnout," uvedla Angela Merkelová.

23procentní díru po atomu má zaplnit hlavně větrná energie z pobřežních turbín. Její rozvoj má podnítit úvěrový balíček v hodnotě pěti miliard eur, který připravil ministr životního prostředí Norbert Röttgen.

Harmonogram loučení s atomovou energií ještě není definitivní. Do 17.června letošního roku by ale kancléřka chtěla balíček příslušných zákonů prosadit v obou komorách parlamentu.

Jiří Hošek, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme