Německo se loučí s oběťmi erfurtského masakru

Před hlavní katedrálou v Erfurtu se dopoledne sešlo víc než sto tisíc lidí, aby se naposledy rozloučili se šestnácti oběťmi masakru na Gutennbergově gymnáziu minulý pátek. Ekumenické mše a tryzny se účastní i nejvyšší němečtí politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

gymnázium v Erfurtu | Foto: ČTK/AP

Náměstí před starobylým erfurtským dómem se zcela zaplnilo. S oběťmi šíleného studenta se dnes ale loučí celé Německo. Do metropole Durynska přijel spolkový prezident Rau, celá spolková vláda v čele s kancléřem Schröderem i jeho pravicový volební vyzyvatel Stoiber.

Prezident Rau ujistil pozůstalé, že nejsou ve svém smutku osamoceni, ale současně připustil bezradnost. Jako lék navrhl vzájemnou úctu všech občanů a sebekontrolu. "Každý by měl začít s hledáním viny sám u sebe," zdůraznil Rau.

Právě před týdnem vstoupil devatenáctiletý Robert Steinhäuser do budovy gymnázia a chladnokrevně tam postřílel třináct učitelů, dvě studentky a také jednoho z policistů, které přivolal školník na pomoc. Útočník nakonec obrátil zbraň proti sobě. Ze školy byl vyloučen před maturitou za nedostatečné výsledky a falšování omluvenek.

Rodina vraha, který nakonec sám spáchal sebevraždu, se v předvečer dnešní tryzny omluvila všem pozůstalým, celému Německu. Odpověď na otázku, kde se mohla vzít taková nenávist a zoufalství, a proč na to včas nepřišli, však rodiče ani starší bratr nenalezli.

Politici chtějí jako odpověď na tragédii zvýšit věkovou hranici pro držení zbraní a zakázat příliš násilné počítačové hry.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme