Chorvatsko 0:0 Brazílie

Německo se odvolá proti zdržování výplat nuceně nasazeným

Spolková vláda se hodlá odvolat proti rozhodnutí newyorské soudkyně Shirley Kramové. Ta opakovaně odložila zamítnutí hromadných žalob proti německým podnikům. Svůj verdikt odůvodnila nejastnostmi nároků vůči rakouským bankám a také tím, že dosud není vyjasněna možnost odškodnění těch, kteří o to dosud nepožádali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Negativní rozhodnutí zmocněnce spolkové vlády pro odškodnění Lansdorfa příliš nepřekvapilo, narozdíl od mluvčího nadace německého průmyslu Gibowského, který rozsudek označil za politováníhodný. Verdikt napadli dokonce někteří advokáti postižených ze Spojených států, kteří vyzvali soudkyni, aby nezdržovala výplaty odškodného. Pokud totiž nebudou hromadné žaloby definitivně zamítnuty a nebude tak poskytnuta právní ochrana německých firem, Berlín nezačne s vyplácením 10 miliard marek z fondu na odškodnění bývalých nuceně nasazených.

Soudkyně Kramová je však opačného názoru a doporučila německému parlamentu, aby schválil zahájení prvních výplat postiženým. Podle šéfa parlamentní frakce vládnoucí sociální demokracie Struka však spolkový sněm trvá na nastolení právní ochrany německých firem, potom teprve dá pokyn k odškodňování obětí.

Markéta Kaclová, Zita Senková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme