Německo se ostře pustilo do Číny: léčbu Liou Siao-poa neřídí lékaři, ale bezpečnostní agenti

Video zachycující dva zahraniční lékaře nad lůžkem čínského disidenta Liou Siao-poa vyvolalo ostrou kritiku Německa, napsal v úterý zpravodajský server BBC. Léčbu pacienta v konečném stádiu rakoviny jater řídí bezpečnostní služba, a ne lékaři, uvedla v prohlášení německá ambasáda v Pekingu. Videozáznam podle zastupitelského úřadu též porušuje lékařské tajemství.

Peking - Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liou Siao-po si Nobelovu cenu míru v roce 2010 nepřevzal. Na ceremoniálu bylo místo něj prázdné křeslo - on sám byl za mřížemi čínského vězení.

Liou Siao-po si Nobelovu cenu míru v roce 2010 nepřevzal. Na ceremoniálu bylo místo něj prázdné křeslo - on sám byl za mřížemi čínského vězení. | Zdroj: Reuters

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci. V Chartě 08, která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb. Minulý měsíc byl podmínečně propuštěn po stanovení diagnózy rakoviny jater a podstupuje léčbu ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny.

KOMENTÁŘ: Liou Siao-po, nositel Nobelovy ceny míru, na kterého svět zapomněl

Číst článek

Peking výzvy několika států, aby mu byla umožněna léčba v zahraničí, odráží tvrzením, že stav 61letého pacienta převoz neumožňuje. Po mezinárodním tlaku Čína umožnila dvěma zahraničním lékařům, onkologům Josephovi Hermanovi z univerzitního centra v Texasu a Markusovi Büchlerovi z univerzitní kliniky v Heidelbergu, aby Lioua během víkendu vyšetřili. Oba lékaři tvrdí, že nemocný disident by transport zvládl, ale převoz se nesmí odkládat.

Video, které se na internetu objevilo v neděli, zachycuje dva zahraniční lékaře po pravici nemocného, zády ke kameře stojí v černém oděvu jeho žena, zbytek záběru vyplňuje suita čínských doktorů a zdravotních sester. Jeden z cizích lékařů Liuovu ženu anglicky ujišťuje o tom, že čínští lékaři dělají, co mohou.

Německá ambasáda v prohlášení uvedla, že záznam pořídily jisté čínské orgány bez ohledu na přání německé strany a podle všeho pak video poskytly vybraným čínským státním sdělovacím prostředkům.

Chmurná prognóza čínských lékařů: umírající Liou Siao-po je v kritickém stavu

Číst článek

Podle posledních zpráv z nemocnice se Liouův stav zhoršuje, selhávají mu játra i ledviny, informovala agentura AP.

Od pondělí v Hongkongu demonstrují vsedě desítky lidí s požadavkem, aby bylo Liouovi umožněna léčba v zahraničí. Nová správkyně Hongkongu Carrie Lamová uvedla, že Peking bude disidenta léčit ohleduplně a že jí nepřísluší, aby na ústřední vládu v Pekingu v této záležitosti vytvářela tlak, napsal deník South China Morning Post.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme