Německo se rozloučilo s odstoupivším prezidentem ve velkém stylu

Jazzovou písní Saint Luis Blues se definitivně rozloučil s funkcí německý prezident Horst Köhler Velkolepého večírku na rozloučenou se zúčastnily všechny německé politické špičky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý prezident Horst Köhler a český prezident Václav Klaus

Německý prezident Horst Köhler a český prezident Václav Klaus | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

Ke spekulacím nečekané demise se odstupující prezident nevyjádřil. Svůj odchod před 14 dny zdůvodnil kritikou jeho slov na adresu mise v Afghánistánu a malou úctou vůči úřadu prezidenta.

Horst Köhler se rozloučil se svými spolupracovníky na zámku Bellevue, sídle německé hlavy státu, a poté absolvoval za účasti německé kancléřky a dalších členů vlády čestné vojenské ‚čepobití‘, tedy oficiální rozloučení s armádou.

Horst Köhler se těšil mezi Němci značné popularitě. Jeho demise vládu zaskočila. Volba nové hlavy státu 30. června je pro vládní koalici zatěžkávací zkouškou. Proti jejímu kandidátovi Wulfovi nasadila opozice Joachima Gaucka, morální autoritu, kterou by podle průzkumů veřejnosti většina německé společnosti viděla ve funkci prezidenta raději než vládního kandidáta.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme