Německo se zahalilo do smutku

Německá policie upřesnila bilanci páteční tragédie v Erfurtu - místo původních 18 obětí uvádí o jednoho mrtvého méně. Vrah, devatenáctiletý student vyloučený ze střední školy před několika měsíci, vtrhl se zbraní do budovy, aby se pomstil. Postřílel 13 členů učitelského sboru, dva studenty a policistu. Nakonec obrátil zbraň proti sobě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

R. Steinhäuser - střelec | Foto: ČTK/AP

Na erfurtském gymnáziu zahynulo třináct učitelů včetně ředitelky školy. Šíleného střelce, který nebyl dvakrát připuštěn k maturitě, zastavil na konec učitel dějepisu, který ho vylákal do jedné z učeben a tam zamkl. Maniakální devatenáctiletý mladík pak spáchal sebevraždu. "Ne vůbec nebyl agresívní, spíše otevřený. Stále žertoval," dosvědčuje jedna z absolventek školy. Vrah byl členem střeleckého spolku a dobře se na krvavou lázeň ve škole připravil, informuje zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský.

Přehrát

00:00 / 00:00

D. Šťáhlavský: Den po tragédii

Hlavní aktér páteční tragédie ze školy v německém Erfurtu, 19letý Robert Steinhäuser, byl sice neúspěšný student, jeho okolí ho ale považovalo za normálního mladíka. Steinhäuser byl členem dvou střeleckých spolků a měl téměř kvality profesionálního střelce. Podle předsedy durynské regionální vlády Bernharda Vogela byl "vysoce trénovaný střelec". O tom svědčí i skutečnost, že řada jeho obětí dostala smrtelný zásah do hlavy.

V německém Erfurtu se konala zádušní mše za oběti šíleného střelce. Své zděšení nad činem vraždícího studenta, vyjadřují i němečtí politici, včetně kancléře Schrödera.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kancléř Schröder vyjadřuje účast

Obyvatelé durynské metropole přicházeli už večer ke gymnáziu položit kytice za povražděné. Mezi zažehlými svíčkami stojí cedule s otázkou "Proč?". Spolkový kancléř Gerhard Schröder prohlásil, že tento hrůzný čin ho doslova vyvedl z míry. Celé Německo cítí s pozůstalými obětí, vyjádřil Schröder mínění celého národa.

Okolnosti incidentu byly dlouho nejasné. Původní informace hovořily o dvou pachatelích. Mluvčí policie v Erfurtu Manfred Grube potvrdil, že devatenáctiletý vrah byl žákem školy. "Jedná se o studenta, který byl vyloučen ze školy před několika týdny či měsíci, nejsme si úplně jisti kdy," řekl. Proto se jako motiv jeho činu nejčastěji uvádí pomsta učitelům za to, že jej nepřipustili k maturitám, které na gymnáziu právě probíhají.

Podle svědků vytáhl student během testu z matematiky brokovnici a pistoli a začal střílet. Žáci vypověděli, že se šílenec oblékl celý do černého a měl i černou maskovací čepici. Některé zdroje také uvádějí, že se zabarikádoval ve třídě a rukojmím se podařilo na okno třídy nalepit list papíru s jediným slovem - pomoc.

Většinu studentů se podařilo evakuovat, řada z nich utrpěla šok a skončila v místní nemocnici. Incident se odehrál ve stejný den, kdy se mělo v německém parlamentu jednat o zpřísnění kontroly zbraní.

Německá policie nenašla v erfurtském gymnáziu žádnou stopu po případném druhém pachateli pátečního masakru. Oznámil to policejní mluvčí, ale neupřesnil, zda tím teorie o možnosti druhého pachatele zcela padá.

Milan Kopp, Jitka Malá, Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme