Německo se zapojí do boje s Islámským státem. Vyšle průzkumné letouny a fregatu
Německá vláda chce do boje proti takzvanému Islámskému státu poslat průzkumné letouny a jednu fregatu na ochranu francouzské letadlové lodě. Kabinet kancléřky Angely Merkelové tím reaguje na žádost francouzského prezidenta Françoise Hollanda, který po útocích v Paříži vytváří mezinárodní koalici proti teroristům v Sýrii a Iráku.
Kancléřka Merkelová po poradě s příslušnými ministry plánuje podle německých médií vyslat do Sýrie až šest průzkumných letounů Tornado, které by pomáhaly určovat cíle pro spojenecké nálety.
Kromě letounů chce německá vláda vyslat k syrskému pobřeží také fregatu na ochranu francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle.
Letouny typu Tornado jsou průzkumná letadla s moderní digitální technikou, například elektrooptickými kamerami. V automatickém režimu dokáží letět jen 60 metrů nad zemí a snímat terén.
Plánovanou operaci v Německu neprovází zvlášť vyhrocená diskuse. „Je to vnímáno jako solidární gesto vůči Francii,“ informoval zpravodaj Pavel Polák. Francie už dříve kritizovala Německo, že odmítá aktivní roli v boji proti džihádistům.
„Francie nás prosila o podporu,“ řekl poslanec Roderich Kiesewetter z vládního klubu CDU/CSU. V případě nasazení letounů Tornádo je to podle něj pomoc, kterou Německo může beze všeho poskytnout.
Přímou účast na bojových akcích a bombardování islamistických pozic nicméně Německo nadále odmítá.
Usnesení vlády musí ještě schválit Spolkový sněm. Proti nasazení německé vojenské techniky v Sýrii je opoziční levicová strana Die Linke. V německém parlamentu má ale vládní koalice poměrně pohodlnou většinu, a proto se očekává, že vláda nebude mít potíže operaci prosadit.
Rozšířit svůj boj proti takzvanému Islámskému státu chce i britská vláda. Premiér David Cameron dnes ve sněmovně obhajoval rozšíření úderů britského letectva kromě Iráku také na území Sýrie. Parlament by o tom měl hlasovat příští týden.