Německo se zatím jaderné energie nezříká. Odpůrci slibují horký podzim

Německá vládní koalice se definitivně rozhodla zrušit rozhodnutí někdejšího kancléře Schrödera o uzavření 17 jaderných reaktorů. Jejich provoz se má prodloužit v průměru o 12 let. Dramatickou debatu uvnitř kancléřství do pozdních večerních hodin provázel disharmonický „koncert“ přede dveřmi úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protijaderná demonstrace v Berlíně | Foto: Klára Stejskalová

Nechceme žádnou atomovou energii, křičí mluvčí protiatomového spolku BUND do megafonu. Asi čtyři stovky lidí se sešli před budovou kancléřství a snaží se dát o sobě co nejhlasitěji vědět, aby i politikům bylo jasné, že veřejnost je z velké části proti atomové energii.

„Protestuji proti atomové energii už 20 let, nikdy by mně nenapadlo, že když tehdy vláda SPD se Zelenými uzavřeli smlouvu o konci provozu atomových reaktorů, že se o tom začne znovu jednat. Jsem tady kvůli svým dětem a dětem jejich dětí,“ říká jeden z demonstrantů.

„Jsou jiné zdroje energie, voda, vítr, slunce, technický pokrok je na vzestupu. Dnes už máme v Německu šestnáctiprocentní podíl energie z obnovitelných zdrojů a v příštích letech to má být kolem 30 procent. Atomová energie se například exportuje. Za vším je atomová lobby,“ soudí Thomas Rausch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na protijaderné demonstraci v Berlíně natáčela zpravodajka Klára Stejskalová

„Ty atomové elektrárny, které mají být odstaveny , jsou staré, a pokud se bude jejich provoz prodlužovat, tak bezpečnostní rizika narůstají,“ obává se Claudie Mannová. Podle některých expertů jsou atomové elektrárny ideálním cílem i pro teroristy.

„Jak se vůbec můžete ptát, zda si myslím, že je atomová energie skutečně nebezpečná,“ rozčiluje se jedna z demonstrantek a odmítá pokračovat v další komunikaci.

Další protest nebude jen happening

Protijaderný protest připomíná spíše nedělní happening. Většina lidí má píšťalky, vuvuzely, rohy a bubínky.

Zatímco černožlutá vládní koalice jedná na půdě kancléřství o dalším provozu jaderných reaktorů, demonstranti vypouštějí do vzduchu 2000 černožlutých balónků s umrlčími lebkami.

Mezi účastníky jsou i šéf sociální demokracie Gabriel a šéfka zelených Rothová. Slibují vládě horký podzim. A 18. září další protest, který už nebude jen takovým hlučným happeningem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme