Německo si demokracii osvojilo od vítězných mocností, říká exposlanec Bundestagu Milan Horáček

Politika je v Německu tvrdé řemeslo, které se učí od komunální úrovně, říká bývalý poslanec Bundestagu Milan Horáček. Do Německa emigroval ve 21 letech po sovětské okupaci Československa v roce 1968. Začínal jako pomocný dělník v továrně na čalouněný nábytek a potom jako elektromontér. Nakonec se stal jedním ze zakládajících členů německé strany Zelených.

NĚMECKÝ VOLEBNÍ SPECIÁL Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec Bundestagu Milan Horáček | Foto: Marián Vojtek | Zdroj: Český rozhlas

Milan Horáček se po emigraci usídlil v Hessensku, kde studoval večerní gymnázium a politologii na vysoké škole. „To už jsem se samozřejmě z té situace politického exilu, ve kterém jsem se pohyboval, dostával stále více k německé politice, kde jsem napřed začal v městské části a ve městě ve Frankfurtu jako zastupitel,“ popisuje Horáček.

Na komunální úrovni se Milan Horáček učil politické řemeslo. Tak je to prý v Německu zvykem. „Dělat v Německu politiku je skutečně více než zaměstnání. To není jen poslání, to je přímo řehole,“ konstatuje Horáček a vzpomíná přitom na pracovní víkendy a žádné volno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Milanem Horáčkem. Popisuje v něm nejen fungování politiky v Německu

Je podle něj představitelné, že by v Německu vstoupil do politiky dejme tomu velmi zámožný podnikatel? „Představitelné by to bylo, ale nevzpomínám si, že by se milionáři nebo dokonce miliardáři nějak angažovali v politice. Oni se samozřejmě angažují, ale nesedí v poslaneckých lavicích,“ tvrdí Horáček.

'Velmi usilovná práce'

Milan Horáček se do poslanecké lavice v Bundestagu dostal v roce 1983. Demokracie, které se Německo muselo učit, už měla v tu dobu ve spolkové republice tradici. „Západní Německo po druhé světové bylo rozděleno do tří zón – americké, anglické a francouzské – a v každé se trochu jinak zaváděla demokracie, která – když se díváme zpětně – byla vůči zemím, které ji tam vnášeli zpátky, dokonalejší a lepší,“ popisuje.

NĚMECKÝ VOLEBNÍ SPECIÁL

Němci budou rozhodovat o dalším směřování své země v neděli 24. září. Německo je pro Českou republiku významným partnerem, Český rozhlas proto připravil k parlamentním volbám nový seriál, ve kterém se budou probírat zásadní témata, která zasáhnou do nedělních voleb. Zazní série reportáží, rozhovorů a analýz.

Ve srovnání se svými tehdejšími vzory je dnes Německo velmi stabilní zemí. „Federální politika začíná na komunální úrovni. Komunální samospráva je velice samostatná, velice důležitá. Já jsem byl třeba překvapen, když jsem přišel do frankfurtského městského parlamentu, že jsme rozhodovali o 5 miliardách marek, což byly tenkrát velké peníze,“ vzpomíná Milan Horáček.

Opakuje přitom, co je pro něj politika: „To platí dodnes: velmi usilovná práce.“

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme