Německo si připomíná Den obětí národního socialismu

Němci se stále s nacismem - nejtemnější částí své historie - snaží vyrovnat. V těchto dnech se po celé zemi konají akce, které se snaží vyvolat další debatu. Jedné z diskusí s předními německými historiky se zúčastnil i náš berlínský zpravodaj Jiří Hošek.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brandenburská brána

Brandenburská brána | Foto: de.wikipedia.org

Proces poválečné denacifikace byl z pohledu zvenčí obdivuhodný, i když ho v podstatě nenastartovali sami Němci, připomíná historik Norbert Frei.

"Ve všech čtyřech okupačních zónách došlo k něčemu, co bychom mohli nazvat politickými čistkami. V podstatě nám byla denacifikace vítěznými mocnostmi naoktrojována, ale můžeme za to jen a jen poděkovat," říká profesor Frei.

Přesto zůstala ve státní správě a to jak na Západě, tak na Východě, spousta bývalých nacistů.

"Minimálně tisíc právníků ve Spolkové republice nemělo v padesátých a šedesátých letech reputaci bez poskvrnky, když to řeknu hodně mírně. Byli na všech stupních hierarchie, až po nejvyššího státního zástupce," připomíná Henry Leide z úřadu Spolkové zmocněnkyně pro akta STASI.

Dnu holocaustu velkou pozornost věnují třeba na školách, kde se děti dozvídají už v raném věku o zločinech nacistického Německa. Berlínský parlament připravil pro tamní mládež i letos speciální projekt s názvem "Denkmal."

koncentrační tábor

Dětem je samozřejmě vštěpováno, jakých hrůz se německý národ před šedesáti lety dopustil. Hlavním smyslem akce je ale upozornit na to, že i dnes jsou v Německu různé náboženské nebo etnické menšiny znovu cílem násilných útoků.

Organizátoři chtějí v mládeži vzbudit zájem prostřednictvím soutěží. Děti tak mají ve čtyřech různých kategoriích - písemné, výtvarné, hudební a kategorii konkrétního činu - vyjádřit svůj postoj k otázkám holokaustu, rasismu a netolerance.

Letos pořadatelé kladou zvláštní důraz na význam historických míst, budov a památníků v Berlíně, které připomínají oběti národního socialismu.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme