Německo si připomnělo šedesáté výročí osvobození koncentračních táborů

Hned na třech místech si dnes v Německu připomněli šedesáté výročí osvobození vězňů z koncentračních táborů. Sachsenhausen, Ravensbrück, Bergen-Belsen, ve 40. letech symboly utrpení a smrti. V posledním z nich zahynul v den osvobození britskou armádou i český malíř a spisovatel, bratr slavného Karla, Josef Čapek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výročí osvobození koncentračního tábora Bergen - Belsen

Výročí osvobození koncentračního tábora Bergen - Belsen | Zdroj: ČTK

Podle bývalého předsedy Evropského parlamentu a vězně tábora v Bergen-Belsenu, Simona Veila, se nesmí zapomenout na hrůzu, kterou spatřili ti, kteří v britských tancích v dubnu roku 1945 tábor osvobodili. V Bergen-Belsenu během války zahynulo více než 70 tisíc Židů, Romů, válečných zajatců a odpůrců nacismu. Dalších 14 tisíc jich zemřelo po osvobození tábora v důsledku nemocí a vysílení. V Ravensbrücku účastníci shromáždění vzpomínají na desítky tisíc žen a dětí, které tu zahynuly.

"Něco takového se nesmí zapomenout a platí to hlavně pro Židy. Musíme si tuto vzpomínku uchovat v paměti a předávat ji dalším generacím," říká Ljudmila Vološina, která přežila koncentrační tábor Sachsenhausen. Její rodiče, strýc a teta i bratranci zde ale zahynuli.

I 60 let po pádu nacismu je boj s přízraky minulosti mimořádně aktuální. Předseda Ústřední rady židů Paul Spiegel v této souvislosti upozornil na přetrvávající nebezpečí antisemitismu. "Německo je nyní mnohonárodnostní stát, a také proto je důležité nezapomínat na tuto stinnou minulost," řekl Českému rozhlasu syn tureckých přistěhovalců Jamil.

Odpoledního vzpomínkového ceremoniálu v Sachsenhausenu se zúčastnil také ministr zahraničí Joschka Fischer. "Je naší povinností prostě neumožnit neonacismu, xenofobii, aby se v naší společnosti projevovaly," prohlásil Fischer.

Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme