Německo si připomnělo šedesáté výročí osvobození koncentračních táborů

Hned na třech místech si dnes v Německu připomněli šedesáté výročí osvobození vězňů z koncentračních táborů. Sachsenhausen, Ravensbrück, Bergen-Belsen, ve 40. letech symboly utrpení a smrti. V posledním z nich zahynul v den osvobození britskou armádou i český malíř a spisovatel, bratr slavného Karla, Josef Čapek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výročí osvobození koncentračního tábora Bergen - Belsen | Foto: ČTK/AP

Podle bývalého předsedy Evropského parlamentu a vězně tábora v Bergen-Belsenu, Simona Veila, se nesmí zapomenout na hrůzu, kterou spatřili ti, kteří v britských tancích v dubnu roku 1945 tábor osvobodili. V Bergen-Belsenu během války zahynulo více než 70 tisíc Židů, Romů, válečných zajatců a odpůrců nacismu. Dalších 14 tisíc jich zemřelo po osvobození tábora v důsledku nemocí a vysílení. V Ravensbrücku účastníci shromáždění vzpomínají na desítky tisíc žen a dětí, které tu zahynuly.

"Něco takového se nesmí zapomenout a platí to hlavně pro Židy. Musíme si tuto vzpomínku uchovat v paměti a předávat ji dalším generacím," říká Ljudmila Vološina, která přežila koncentrační tábor Sachsenhausen. Její rodiče, strýc a teta i bratranci zde ale zahynuli.

I 60 let po pádu nacismu je boj s přízraky minulosti mimořádně aktuální. Předseda Ústřední rady židů Paul Spiegel v této souvislosti upozornil na přetrvávající nebezpečí antisemitismu. "Německo je nyní mnohonárodnostní stát, a také proto je důležité nezapomínat na tuto stinnou minulost," řekl Českému rozhlasu syn tureckých přistěhovalců Jamil.

Odpoledního vzpomínkového ceremoniálu v Sachsenhausenu se zúčastnil také ministr zahraničí Joschka Fischer. "Je naší povinností prostě neumožnit neonacismu, xenofobii, aby se v naší společnosti projevovaly," prohlásil Fischer.

Marie Matúšů, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme