Bavorská CSU se postavila za kancléřského kandidáta Lascheta. V projevu kritizoval Scholze i krajní pravici

Delegáti bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v sobotu na závěr svého dvoudenního sjezdu přivítali bouřlivým potleskem kandidáta na kancléře Armina Lascheta ze sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU). Znovu tak navenek demonstrovali jednotu konzervativní unie CDU/CSU po sáhodlouhých úvahách o tom, zda by nebyl předseda CSU a bavorský premiér Markus Söder vhodnějším volebním lídrem CDU/CSU.

Norimberk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda německé CDU Armin Laschet

Kandidát na německého kancléře Armin Laschet (CDU) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Laschet v sobotu v projevu ostře kritizoval Sociálnědemokratickou stranu Německa (SPD) a jejího volebního lídra Olafa Scholze, který má podle průzkumů aktuálně větší šanci stát se příštím německým kancléřem.

Německé volby nudné nejsou. Scholz chce oslovit voliče podobně jako Merkelová

Číst článek

Uvnitř bavorské strany měsíce zaznívaly názory, že její předseda by byl silnějším volebním lídrem CDU/CSU než předseda vlády spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko. Patnáct dní před volbami do Spolkového sněmu se Laschetovi dostalo na sjezdu CSU v bavorském Norimberku jasné podpory. 

Laschet si na od členů CSU vysloužil více než osmiminutový potlesk, tedy více než dvojnásobný než samotný Söder po pátečním projevu. I v něm se přitom šéf CSU jasně postavil za svého někdejšího soka o kancléřskou kandidaturu.

Laschetův projev

Laschet ve svém sobotním vystoupení zdůraznil podporu federalismu, což je v Bavorsku tradičně vnímáno kladně, a poté se pustil do SPD a Scholze, který v dosluhující vládě kancléřky Angely Merkelové (CDU) zastává funkce vicekancléře a ministra financí.

Německá předvolební televizní debata aneb Laschetova sázka na všechno, nebo nic

Číst článek

Laschet poukázal mimo jiné na čtvrteční policejní razii na ministerstvu financí v souvislosti s údajným nekonáním celní centrály proti praní špinavých peněz (FIU). Šedesátiletý politik také tvrdil, že SPD by byla slabá mimo jiné v bezpečnostních otázkách.

Především ale Laschet Scholzovi vytkl, že jasně nepopřel možnou koalici s krajně levicovou stranou Levice.

Naproti tomu CDU/CSU se podle něj jasně vymezila jak vůči radikální levici, tak i proti krajně pravicové Alternativě pro Německo (AfD). „Nikdy nebudeme hovořit s AfD. Musí pryč z parlamentů,“ zdůraznil Laschet.

Případnou vládu SPD, Levice a Zelených označil šéf CDU za nebezpečí pro vnitřní i vnější bezpečnost a ekonomiku Německa.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme