Zpátky do lavic s koronavirem v zádech. V Německu museli po pár dnech znovu zavřít dvě školy

Několik dní po začátku nového školního roku v severovýchodním Německu musely dvě školy znovu přejít na distanční výuku a poslat desítky studentů do karantény poté, co se mezi žáky a učiteli objevili nakažení koronavirem. Na hlasy, které kritizují nepřipravenost škol, reaguje vláda ujištěním, že plán obnovy klasické výuky je bezpečný a s riziky se při absenci vakcíny musí počítat. Hlavní otazníky se přitom vznáší nad samotnými opatřeními.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jen několik dní po začátku školního roku se objevil koronavirus ve dvou školách v Meklenbursku-Předním Pomořansku (ilustrační foto) | Foto: Jack Sem | Zdroj: flickr.com | CC BY 2.0,©

Uzavření dvou škol v Meklenbursku-Předním Pomořansku, kde se žáci do lavic vrátili z celého Německa jako první, oznámily podle serveru Deutsche Welle tamní zdravotnické úřady v pátek - tedy jen dva dny poté, co v této spolkové zemi začal nový školní rok.

Belgie zakazuje jednodenní výlety k vodě. S malými rozestupy na plážích se potýká i Británie a Německo

Číst článek

Zatímco ve městě Ludwigslut se nákaza prokázala u jednoho z učitelů a testy museli následně podstoupit i ostatní pedagogové, na základní škole blízko Rostocku měly pozitivní test čtyři děti, které se vrátily z rodinné dovolené v Turecku. Ačkoli se pátečního vyučování přímo účastnilo jen jedno z nich, v karanténě se ještě ten den ocitlo přes 60 žáků. Rozhodnutí o přechodu na distanční výuku na další dva týdny navíc bylo natolik rychlé, že studenti ještě v pátek museli zůstat ve škole, výuka se však kvůli epidemiologickým opatřením konala venku.

Tento týden se do škol postupně vrací i žáci v Berlíně, Brandenbursku, v Severním Porýní-Vestfálsku nebo ve Šlesvicku-Holštýnsku. Ani v posledním zmíněném regionu se ale znovuotevření netýká všech zařízení - jedna škola v Šlesvicku-Holštýnsku již oznámila, že otevření musí kvůli nákaze učitele zpozdit o týden. Tamní ministerstvo školství také vyzvalo rodiče, aby s dětmi zůstali doma, pokud se u nich objeví příznaky nemoci covid-19.

‚Sociální experiment‘

Jak Deutsche Welle dále uvádí, plán návratu německých žáků do lavic byl od začátku považován za „plošný sociální experiment“. Úřady totiž již předem varovaly, že kvůli absenci vakcíny nebude úplný návrat k režimu před pandemií možný a rizika nových ohnisek tak stále existují. Zvolený systém však úřady považují za citlivý a bezpečný.

Koronavirem se dosud nakazilo přes 20 milionů lidí. S nemocí je spojováno na 733 tisíc úmrtí

Číst článek

Uzavření škol v Meklenbursku-Předním Pomořansku vyvolaly podle serveru regionálního Allgemeine Zeitung silnou reakci především ze strany rodičů - ti obvinili ministra zdravotnictví z nedbalosti a nepřipravenosti testovacích kapacit, ministerstvo školství pak podle nich jednalo neopatrně a na přípravu bylo vymezeno velmi málo času. Jedním z konkrétních požadavků rodičovských spolků bylo například výrazně zmenšení školních skupin, které při otevření škol tvořily desítky žáků. Tamní ministryně školství Karin Prien na kritiku reagovala vyjádřením, že komplikace očekávala a zopakovala, že dokud nebude vakcína, musí se s podobnými scénáři počítat.

Před trvajícím nebezpečím infekce ve školách minulý týden, kdy se denní přírůstky nakažených v Německu pohybovaly okolo 1000, varovali i virologové. „Nedostatečná prevence a opatření mohou vést k rychlému šíření nemoci a tedy i uzavření škol,“ uvedla podle agentury DPA Německá virologická společnost. Ta varuje také před tím, aby lidé nepodceňovali roli dětí v šíření viru.

Rozdílná opatření

Obnovení výuky v Německu, kde se začátek školního roku v jednotlivých spolkových zemích liší, doprovází řada hygienických opatření. O těch však jednotlivé země nerozhodují samy, pravomoc k tomu mají příslušné spolkové zdravotnické úřady. OImezení se tak často v různých částech Německa liší - žáci v Berlíně například nebudou přicházet do školy hromadně a roušky ve vnitřních prostorách školy mimo třídy budou povinné, Šlesvicko-Holštýnsko je pak ochranu úst a nosu pouze doporučuje. Obecnější plošná doporučení pak nabádají k dodržování hygieny, pravidelnému větrování a izolování žáků do menších skupin.

Návrat českých žáků do škol

Začátek nadcházejícího školního roku v Česku by měl podle Roberta Plagy (za ANO) proběhnout ve standartním formátu - školní skupiny se tak mají rozšířit na celé třídy, konkrétní epidemiologická opatření pak budou záviset na situaci v daném regionu. Plaga zároveň nevyloučil další omezení výuky. „Pokud by se situace vymkla v celé společnosti, školy by samozřejmě nebyly výjimkou,“ řekl na konci července Radiožurnálu.

Příští týden se na otevření škol připravuje například Bavorsko. I tam ale stále panují nejasnosti - tamní premiér Markus Söder uvedl, že se na konkrétních opatřeních, včetně podmínek pro nošení roušek, vláda stále pracuje a zároveň bedlivě sleduje situaci v ostatních spolkových zemích, aby dokázala zachovat „rovnováhu mezi zdravím a vzděláním“.

Školy ve Skotsku

Uzavření škol brzy po obnovení výuky však neřešilo během pandemie jen Německo. Podobný scénář se již v květnu odehrál například v Izraeli, kdy se jen pár dní po návratu do lavic objevily případy infekce mezi žáky v Jeruzalémě. Několik postižených škol tak bylo znovu uzavřeno a tisíce studentů a učitelů se ocitly v karanténě. A ohniska infekce se v květnu po otevření bran některých škol objevila mimo jiné i ve Francii.

Tento týden se na návrat připravují i žáci na jihu Skotska, kteří do lavic usedli, stejně jako studenti v Německu, naposledy v březnu. Tamní vláda vydala vlastní sadu opatření a trvá na tom, že otevření škol je bezpečné. Zároveň poukazuje na to, že zavřené školy mají negativní vliv na zdravé dětí. Úřady tak podle stanice Sky News nabádají rodiče, aby byli „opatrní, ale nikoli vystrašení“.

Obnovte karanténní opatření, vyzývá středisko pro prevenci nemocí některé země Evropské unie

Číst článek

Podle ankety, na níž odkazuje server BBC News, více než polovina učitelů znovuotevření škol podporuje, pochybnosti ale i v ostrovním kontextu panují spíše v souvislosti s připraveností a konkrétními opatřeními - část pedagogů považuje za nelogické, že ve veřejné dopravě nebo při styku s dopělými jsou roušky povinné, ve třídě s žáky však nikoli. Část z nich také nerozumí odlišnosti opatření pro základní a střední školy - dodržování odstupů a izolace skupin se totiž týká jen starších studentů.

Zbytek Velké Británie i většina zemí Evropy se na znovuotevření škol stále připravuje a v drtivé většině státy počítají se začátkem školního roku tradičně během září. Zhodnocení situace a systematizace jednotlivých opatření tak většinu evropských zemí čeká teprve v následujících týdnech.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme