Německo slaví 20. výročí znovusjednocení země

Oslavy 20.výročí sjednocení Německa začaly dnes v Brémách a Berlíně. Hansovnímu městu Brémy se této cti dostalo vzhledem k tomu, že v současnosti předsedá ve Spolkové radě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znovusjednocení Německa 3. října 1990

Znovusjednocení Německa 3. října 1990 | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, koláž Český rozhlas, Jürgen Matern

„Dnes si všichni připomínáme ty, kteří bojovali za svobodu. Proto tou nejlepší oslavou je všelidový svátek,“ prohlásil brémský premiér.

Oslavuje i Berlín. Za účasti velvyslanců bývalých vítězných mocností promluvil na slavnostním shromáždění Joachim Gauck, východoněmecký disident, který se letos ucházel o prezidentskou funkci. Vyzval ke znovuodpovědnosti politických elit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy v Brémách přiblížila zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Hlavní oslavy se ale soustředí do Brém, s napětím je očekávaný zítřejší projev prezidenta Wollfa, který zatím veřejnost o svých kvalitách příliš nepřesvědčil.

„Brémy se snaží být dobrým hostitelem, lidovou slavnost kazí snad jen skutečnost, že je tu doslova psí zima, často i prší, takže pořadatelé možná budou zklamaní, že návštěvníků není tolik. Ale přesto do centra města přišly tisíce lidí,“ hlásí z centra oslav naše zpravodajka Klára Stejskalová.

„Na nábřeží vyrostly stánky, menší pódia, v 17 hodin tu bude přehlídka lodí. Další pódia jsou na náměstí, právě se tady připravuje koncert další německé skupiny. Na večer je naplánovaný i ohňostroj.“

„Zítra dostanou slovo oficiální projevy, přijede spolkový prezident a kancléřka Merkelová, dnes se tu ale slaví, hoduje, prezentují se tu jednotlivé spolkové země – hudbou, kuchyní nebo propagací svých přírodních krás.“

Návštěvníci Brém i televizní diváci po celém Německu se dočkají i pozdravu z vesmíru. Zdravice z mezinárodní vesmírné stanice má být symbolem, že hranice dnes už neexistují.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme