Německo slaví 20. výročí znovusjednocení země

Oslavy 20.výročí sjednocení Německa začaly dnes v Brémách a Berlíně. Hansovnímu městu Brémy se této cti dostalo vzhledem k tomu, že v současnosti předsedá ve Spolkové radě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znovusjednocení Německa 3. října 1990 | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, koláž Český rozhlas, Jürgen Matern

„Dnes si všichni připomínáme ty, kteří bojovali za svobodu. Proto tou nejlepší oslavou je všelidový svátek,“ prohlásil brémský premiér.

Oslavuje i Berlín. Za účasti velvyslanců bývalých vítězných mocností promluvil na slavnostním shromáždění Joachim Gauck, východoněmecký disident, který se letos ucházel o prezidentskou funkci. Vyzval ke znovuodpovědnosti politických elit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavy v Brémách přiblížila zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Hlavní oslavy se ale soustředí do Brém, s napětím je očekávaný zítřejší projev prezidenta Wollfa, který zatím veřejnost o svých kvalitách příliš nepřesvědčil.

„Brémy se snaží být dobrým hostitelem, lidovou slavnost kazí snad jen skutečnost, že je tu doslova psí zima, často i prší, takže pořadatelé možná budou zklamaní, že návštěvníků není tolik. Ale přesto do centra města přišly tisíce lidí,“ hlásí z centra oslav naše zpravodajka Klára Stejskalová.

„Na nábřeží vyrostly stánky, menší pódia, v 17 hodin tu bude přehlídka lodí. Další pódia jsou na náměstí, právě se tady připravuje koncert další německé skupiny. Na večer je naplánovaný i ohňostroj.“

„Zítra dostanou slovo oficiální projevy, přijede spolkový prezident a kancléřka Merkelová, dnes se tu ale slaví, hoduje, prezentují se tu jednotlivé spolkové země – hudbou, kuchyní nebo propagací svých přírodních krás.“

Návštěvníci Brém i televizní diváci po celém Německu se dočkají i pozdravu z vesmíru. Zdravice z mezinárodní vesmírné stanice má být symbolem, že hranice dnes už neexistují.

Klára Stejskalová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme