Novotvar ‚Heißzeit‘ je německým slovem roku, vznikl v reakci na extrémní počasí a klimatické změny

Společnost pro německý jazyk ve Wiesbadenu zvolila slovem roku 2018 „horké období“. Podle jazykovědců vyjadřuje letošní extrémní léto a s tím také klimatické změny, které jsou podle společnosti nejzávažnějšími globálními fenomény počátku 21. století.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Pavel Polák | Zdroj: Český rozhlas

Léto, které začalo příliš brzy a které skončilo příliš pozdě, je tématem, které letos významnou měrou určovalo německou veřejnou diskusi. I proto se porota lingvistů, jak stojí ve zdůvodnění, rozhodla vybrat slovem roku novotvar a slovní hříčku Heißzeit - v překladu „doba horká“ nebo také „horké období“.

Německým slovem roku je 'Lichtgrenze', světelná připomínka pádu Berlínské zdi

Číst článek

Slovo navíc odkazuje ke klimatickým problémům, se kterými se potýká celý svět. Wiesbadenská jazykovědná společnost vybírá pravidelně od roku 1977 slovo, které daný rok vystihuje nejvíce.

Na druhém místě skončil výraz Funklochrepublik, který s využitím slov radiový, díra a republika odkazuje na fakt, že Německo má především na venkově plno hluchých míst bez mobilního signálu.

Na třetí místo žebříčku pronikl termín související s migrační krizí, a to Ankerzentren. To jsou střediska, kde chtějí úřady roztřídit migranty; ty, kteří nemají nárok na azyl, má čekat vyhoštění. Anker v němčině znamená kotvu, s tou ale název nemá nic společného, protože jde o akronym slov Ankunft, Entscheidung, Rückführung (přijetí, rozhodnutí, navrácení).

Server iROZHLAS nedávno také upozornil na to, které výrazy Češi v uplynulém roce nejvíce vyhledávali na internetu. Ze statistik vyhledávače Google vyplynulo, že Češi nejvíce vyhledávali snowboardistku Ester Ledeckou či zesnulého DJ Aviciiho. 

pap, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme