Německo směřuje k vytvoření vlády velké koalice

V Německu se rýsuje vyšachování postkomunistické Die LINKE z účasti v durynské vládě. Cestu k tomu otevřela demise durynského premiéra a jednoho z nejbližších spolupracovníků Angely Merkelové v CDU. Po nečekané rezignaci Dietera Althause všechno směřuje k vytvoření vlády velké koalice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Berlína, Rosenthaler Straße | Foto: Ivan Štern | Zdroj: Český rozhlas

Althausovým odchodem podmiňovali tento scénář sociální demokraté. Šéf durynské SPD Christoph Matschie ale všechny varianty považuje nadále za otevřené, za což ho kritizovala kancléřka Angela Merkelová.

"SPD má samozřejmě svoji pozici, ze které bude jednat s různými politickými stranami. Kdyby skončila své jednání s levicovou Die Linke, tak by ihned ztratila celou řadu vyjednávacích pozic vůči CDU. Čili ten proces bude nějakou chvíli trvat," řekl Rádiu Česko spolupracovník Jaromír Šonka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednávání o koalicích po zemských volbách v Německu. Téma pro německého spolupracovníka Rádia Česko Jaromíra Šonku.

SPD lákají do koalice taky postkomunisté. Tam je ale překážkou nárok Die LINKE na post zemského premiéra. V Sársku se o složení vládní koalice rozhodne nejspíš až po volbách do Spolkového sněmu.

O pozornost si řekl předseda představenstva slavného výrobce keramiky Villeroy & Boch, který pohrozil přesunem firmy do Lucemburska, pokud by se moci v Sársku ujala koalice sociálních demokratů a postkomunistů.

Jiří Hošek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme