Německá vláda schválila balíček pro boj s pravicovým extremismem. Chce kontrolu i nad sociálními sítěmi

Německá vláda ve středu schválila souhrn opatření k posílení boje s pravicovým extremismem. Mimo jiné chce zvýšit dohled nad sociálními sítěmi a také přísnější pravidla pro držení zbraní. Kabinet Angely Merkelové tím reaguje i na nedávnou střelbu v Halle.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé se schází u synagogy v Halle. | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Správci sociálních sítí by měli nenávistné komentáře nejen mazat, ale rovnou hlásit spolkové policii. Úřady by navíc ihned dostaly takzvanou IP adresu, odkud se daný uživatel připojil.

Extremista se přiznal k vraždě politika Lübckeho. Podle médií mu vadil otevřený postoj k migraci

Číst článek

Každou žádost o zbrojní průkaz má nově posuzovat i kontrarozvědka, aby se zjistilo, jestli dotyčný není vedený v seznamu lidí podezřelých z extremismu.

Mezi další opatření patří větší finanční podpora pro deradikalizační programy a skupiny, které podporují demokracii a bojují proti antisemitismu, napsala agentura Reuters.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer označil krajně pravicové radikály hned vedle islamistů za jednu z největších hrozeb v zemi. Podobně situaci hodnotí i tajné služby.

Důvodem není jen nedávná střelba v Halle, ale také letošní vražda regionálního politika Waltera Lübckeho nebo zločiny teroristické skupiny NSU, která počátkem tisíciletí postupně zavraždila deset lidí.

Podle odhadů se v Německu nachází 24 100 pravicových radikálů. Zhruba polovina z nich by mohla být potenciálně násilných.

vjb, mat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme