V 94 letech zemřel bývalý předseda německé SPD a dlouholetý starosta Mnichova Hans-Jochen Vogel

Po dlouhé nemoci v neděli ve věku 94 let zemřel bývalý předseda německé sociální demokracie Hans-Jochen Vogel. Uvedla to agentura DPA s odvoláním rodinné kruhy. V posledních letech trpěl Parkinsonovou chorobou a se svou manželkou žil v jednom z mnichovských domovů s pečovatelskou službou.

Tento článek je více než rok starý.

Mnichov (Aktualizováno: 16:21 26. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf německé SPD Hans-Jochen Vogel.

Bývalý šéf německé SPD Hans-Jochen Vogel. | Zdroj: Reuters

Následník Williho Brandta ve funkci šéfa Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) stál v čele strany v letech 1987 až 1991. Byl rovněž dlouhodobým starostou Mnichova a spolkovým ministrem spravedlnosti.

Starosta Soulu byl nalezen mrtvý. Nadějný kandidát na prezidenta byl tento týden obviněn z obtěžování

Číst článek

Po skončení premiérství Helmuta Schmidta v roce 1982 se Vogel stal ve volbách o rok později sociálnědemokratickým kandidátem na kancléře. Ve volebním klání však neuspěl a předsedou vlády se stal Helmut Kohl v čele koalice pravicově konzervativní CDU/CSU a svobodných demokratů (FDP).

Vogel žil v poslední době se svou manželkou Liselotte v jednom z mnichovských domovů s pečovatelskou službou. Ačkoli mu psaní a čtení již činilo potíže, rád přijímal návštěvy z řad přátel či stranických kolegů a diskutoval s nimi o aktuálních tématech jako je uprchlická krize či nárůst pravicového extremismu v Německu. Byl mimo jiné známý tím, že nepoužíval mobilní telefon ani počítač.

‚Vděčíme mu za mnohé‘

V SPD byl Vogel považován za člověka s neotřesitelnými morálními zásadami, připomíná DPA. Kromě celoživotního tématu sociální spravedlnosti jej až do pozdního věku tížil možný rozpad Evropy. V době britského odchodu z Evropské unie upozorňoval, že sedm desetiletí míru v Evropě bylo umožněno pouze díky překonání nacionalismu.

„Byl to první předseda znovusjednocené SPD. Byl to velký sociální demokrat, vzor a přítel. Hans-Jochen Vogel se celý svůj život bil za sociálnědemokratické hodnoty, spravedlivý svět a jednotnou Evropu. Bude chybět,“ uvedlo v prohlášení předsednictvo strany. Generální tajemník strany Lars Klingbeil na twitteru napsal: „Hans-Jochen Vogel (...) po desetiletí utvářel charakter této země, my všichni mu vděčíme za mnohé.“

S uznáním se o zemřelém vyjádřil i bavorský premiér Markus Söder, předseda konzervativní Křesťanskosociální unie (CSU). „Napříč stranickým spektrem požíval díky své věrohodné politice a autentickému chování té nejvyšší úcty,“ uvedl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme