Německá SPD zůstane ve vládě kancléřky Merkelové, stranu přechodně povede trojice lídrů

Německá vláda konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) vedená kancléřkou Angelou Merkelovou podle všeho přežije nejméně několik dalších měsíců. SPD se totiž rozhodla, že nepříliš oblíbený kabinet po překvapivém odchodu Andrey Nahlesové z čela strany zatím neopustí. Jaké k vládě velké koalice zaujme stanovisko dlouhodobě, ale není jasné. Neví se ani, jakým způsobem a kdy sociální demokraté vyberou svého příštího šéfa.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá SPD přišla o svou šéfku, v koaliční vládě ale zůstává. | Foto: Wolfgang Rattay | Zdroj: Reuters

„Po vnitrostranickém referendu jsme se rozhodli jít do velké koalice a my smlouvy dodržujeme,“ řekla v pondělí za sociální demokraty dosavadní místopředsedkyně Malu Dreyerová, jež je po rezignaci Nahlesové jednou z trojice politiků, kteří SPD dočasně vedou.

Zároveň ale poukázala na to, že koaliční smlouva počítá s tím, že strany v polovině funkčního období - tedy letos na podzim - přezkoumají své dosavadní vládní působení.

Nadále stojíme za velkou koalicí, říká šéfka CDU. Reaguje tak na avizovanou rezignaci Nahlesové

Číst článek

Není přitom vůbec vyloučené, že v sociální demokracii do té doby převáží názor, že strana, která v posledních letech opakovaně překonává nejhorší poválečné volební výsledky, může odstartovat svou obnovu jen mimo velkou koalici. Požadavek na odchod z vlády už teď vznesli například sociální demokraté v Sasku-Anhaltsku.

Hodně záležet bude i na novém předsedovi či předsedkyni nejstarší německé demokratické strany. Kdo se jím stane, není vůbec jasné i proto, že se o post, z něhož Nahlesová odešla po propadu v Evropských volbách a zdrcující kritice spolustraníků, zatím nikdo oficiálně neuchází.

Naopak řada sociálních demokratů, včetně ministra financí Olafa Scholze nebo ministerské předsedkyně Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové, už dala najevo, že kandidovat nebude.

Hledání nového lídra

Než se nový lídr, nebo možná i dvojice lídrů najde, povede sociální demokracii právě Schwesigová spolu s Dreyerovou a šéfem hesenské SPD Thorstenem Schäferem-Gümbelem.

Odhady výsledků voleb v Německu: oslabená CDU první, druzí Zelení získali přes 20 procent

Číst článek

Kancléřka Merkelová se nechala slyšet, že s tímto uspořádáním nemá problém. Znovu také zdůraznila, že by koaliční vláda měla pokračovat ve své práci. Další pokračování velké koalice si přejí i předsedové sesterských CDU a CSU Annegret Krampová-Karrenbauerová a Markus Söder.

Řada pozorovatelů je ale přesvědčena o tom, že se jejich přání naplnit nemusí. Například komentátor listu Süddeutsche Zeitung počítá s tím, že vláda po letních prázdninách skončí a ještě do konce roku se uskuteční nové volby. Vývoj podle něj uspíší zářijové zemské volby v Braniborsku a Sasku, v nichž sociální demokracie zřejmě znovu utrpí debakl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme